MagazínRecenze

Nedostatek vitamínu B12: příznaky, příčiny a léčba

Nedostatek vitamínu B12 se objevuje především u veganů a vegetariánů. Naše tělo potřebuje tento vitamín pro náš energetický metabolismus, stavbu nervových buněk a tvorbu krvinek. Nedostatek může vést k anémii, svalové slabosti, únavě a nebo k nervovým poruchám. Jaké příčiny můžou nastat při nedostatku vitamínu B12? Jaké jsou jeho příčiny?

Nedostatek vitamínu B12

Vitamín B12: co to je?

Vitamín B12 pomáhá a umožňuje našemu tělu produkovat zdravé krvinky a pomáhá našim nervům ke správné funkci. Množství vitamínu B12 které potřebujeme, závisí na našem věku a životní fázi. Jedná se o jedinečný vitamín, který se přirozeně vyskytuje pouze v potravinách živočišného původu, je citlivý na světlo a odolný vůči teplu a vzduchu. Nejlepší zdroj vitamínu B12 ve stravě je mléko, maso, ryby, mořské plody a mléčné výrobky. Luštěniny a zelenina vitamín B12 neobsahují.

Příznaky nedostatku vitamínu B12

Lidské tělo potřebujete vitamín B12 pro některé důležité procesy, jako je správná funkce nervů, dělení buněk nebo anémie.

Mezi nejčastější příznaky vitamínu B12 patří:

 • Chronický zánět žaludku nebo střev
 • Svalová slabost
 • Brnění nohou
 • Zmatek
 • Ztráta vlasů
 • Deprese
 • Poruchy buněčného dělení v kůži a sliznicích
 • Poruchy citlivosti
 • Bolest hlavy

Mezi nejběžnější příznaky nedostatku patří kožní změny na těle (koutky úst nebo anémie). Během anémie se červené krvinky mění a zvětšují. Typickými příznaky je únava, bledost, vyčerpání, závratě, bolest hlavy nebo dušnost. Mezi ty méně typické příznaky nedostatku patří (zánět a otok jazyka, poruchy trávení, trombóza, ztráta zrakové ostrosti a snížení vstřebávání živin).

Silný nedostatek vitamínu B12 může vést i k psychickým problémům. Mezi které můžeme zahrnout například: špatná paměť, únava, depresivní nálady nebo ztráta pozornosti. Čím více jste starší, tím je větší pravděpodobnost že vám bude v těle chybět vitamín B12.

Kvalitní a správná strava může zabránit nedostatku vitaminu B12 (maso, vejce). Doporučujeme veganů a starších lidem aby dbali na dostatečný příjem vitamínu B12, může to mít jinak špatné následky pro vaše zdraví.

Kde koupit nejlepší doplněk stravy vitamínu B12?

Nedostatek vitamínu B12 u dětí

U malých dětí je nedostatek vitamínu B12 velmi nebezpečný. U novorozených dětí se může nedostatek tohoto vitamínu objevit už ve čtyřech nebo šesti měsících. Nedostatek vitamínu B12 může mít u dětí na následek špatný vliv na růst a vývoj dítěte,  anémii, potíže s jídlem nebo i svalový třes.

Jaký je doporučený příjem vitamínu B12?

Doporučená dávka vitamínu B12:

 • 0,4 mg pro kojence do 6 měsíců
 • 1,5 mg od 6 měsíců do 10 let
 • 2,5 mg pro dospívající ve věku 11 až 17 let
 • 4 mg pro dospělé
 • 4,5 mg pro těhotné ženy
 • 5 mg pro kojící ženy

Diagnóza vitamínu B12

Jak se dá diagnostikovat nedostatek vitamínu B12? Pomocí:

 • Krevního testu
 • Endoskopie

Obvykle se nedostatek tohoto vitamínu objeví při výsledku normálního krevního testu.

Léčba nedostatku vitamínu B12

Nedostatek vitamínu B12 by měl být vždy léčen, aby se předešlo vážným následkům, jako je anémie nebo poškození nervů. Existují 2 možnosti jak léčit tento problém. Lék se podává ve formě tablet nebo injekcí.

Mezi nejčastější léčby patří:

 • Doplňky stravy
 • U lidí s poškozením nervů se vitamín B12 podává pomocí injekce

Lidem, kterým je diagnostikována nízká hladina vitamínu B12 nebo symptomy způsobené poškozením nervů, se obvykle podává vitamín B12 pomocí injekcí do svalu. Injekce se podávají delší dobu, dokud nedojde ke správnému  vyrovnávání hladiny vitamínu B12.

Nejčastější otázky:

Nízká hladina vitamínu B12 může být způsobena dietou nebo veganskou a vegetariánskou stravou. Vitamín B12 se nachází především v mase, vejci a mléce. Takže pokud lidé nekonzumují tyto potraviny, budou muset začít užívat doplňky stravy vitamínu B12.

Mezi nejčastější příznaky patří: světlé žlutá pokožka, bolavý nebo červený jazyk, vředy v ústech, narušení vidění, podrážděnost nebo deprese.

Pokud se nedostatek neléčí, příznaky vitamínu B12 mají tendenci se zhoršovat a mohou se vyvinout nevratné problémy týkající se nervů. Může se také zvýšit riziko vzniku závažných komplikací, včetně srdečního selhání.

Ano. Banán obsahuje vysoké množství vitamínu B6 a vitamínu B12. Dále také obsahuje hořčík a draslík.

Důvěryhodné zdroje:

[1] webmd.com: Vitamin B12: What to know

[2] nhs.uk: Vitamin B12 Symptoms

[3] healthline.com: 9 signs and Symptoms of Vitamin B12

Nedostatek vitamínu B12

Publikováno 4.6.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.