Magazín

Potraviny bohaté na vitamín B12

Je důležité konzumovat potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12, aby se u vás nerozvinula anémie. V našem článku vám řekněme o některých potravinách, které můžete zařadit do svého jídelníčku.

vitamin b12

Vitamín B12 je živina, která není běžná především v jídelníčku u lidí ve veganské stravě. Lidé s tímto nedostatkem živin mohou trpět škálou zdravotních problému.  Mohou se u nich například vyvinout chronické onemocnění, jako je anémie. V dnešním článku si povíme o potravinách, které mají vysoký obsah vitamínu B12.

Můžeme si všimnout,, že lidé kteří mají vyváženou a pestrou stravu, ve většině případů málokdy trpí na nedostatek vitamínu B12. Pokud však tímto problémem trpíte, měli byste zkusit zařadit do svého jídelníčku potraviny uvedené v tomto článku.

Kde koupit vitamín B12?

BrainMarket logo

Zdroje vitamínu B12

Vitamín B12 se běžně vyskytuje v potravinách živočišného původu. Můžete ho například najít: vejce, maso, mléčné výrobky a ryby. Ale pozor, všechny potraviny  neobsahují stejnou dávku vitamínu B12.

Abyste se vyhnuli nedostatku vitamínu B12, doporučujeme zařadit do jídelníčku různé potraviny živočišného původu. Pokud budete konzumovat dvě porce mléčných výrobků denně a zároveň také potraviny na vysoký obsah bílkovin, vaše potřeby vitamínu B12 budou uspokojeny.

Potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12

Nyní se podívejme na některé potraviny, které mají vysoký obsah vitamínu B12, a lze je snadno zařadit do svého jídelníčku.

Losos

Obsah vitamínu B12 v lososu patří k jedním z nejvyšších. Pokud sníte alespoň 90 gramů lososa, již jste zdvojnásobili doporučený příjem vitamínu B12. Navíc losos je velmi populární v každé domácnosti a lehký na přípravu. 

Mořské plody 

Obecně jsou mořské plody bohaté na vitamín B12. Většina mořských potravin mají vysoký obsah živin a také velké množství železa. Lékaři proto doporučují lidem které trpí na anémii, zařadit je do svého jídelníčku.

Mléčné výrobky

Lékaři doporučují alespoň dvě porce mléčných výrobků denně. Tyto produkty mají vysoký obsah bílkovin a tuku a také vysoký obsah vitamínu B12 a vápníku. Kromě toho, některé mléčné výrobky, jako je jogurt obsahují také probiotika.

Problémy s nedostatkem vitamínu B12

Nedostatek vitamínu B12 může mít řadu negativních zdravotních problému. Dva odlišné důsledky jsou anémie a problémy s nervovým systémem. 

Anémie

Pokud nemáte dostatečný denní příjem vitamínu B12, můžete mít problémy s produkcí červených krvinek. Tento problém však může vyvolat anémii. V těchto případech se můžete cítit unavení kvůli neefektivnosti transportu kyslíku. V tom důsledku nejsou červené krvinky schopné plnit své povinnosti. 

Problémy se sliznicí

Nedostatek vitamínu B12 může také způsobit pálení jazyka nebo zvýšené podráždění sliznice. V této situaci je běžné získat například vředy. 

Kromě toho existují další nespecifické příznaky, jako je zácpa, ztráta chuti, zácpa, únava a podrážděnost. To jsou však také příznaky mnoha dalších dietních problémů.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12

Jak vidíte, nedostatek vitamínu B12 má významný dopad na naše zdraví. Z tohoto důvodu je důležité pravidelně zařazovat do svého jídelníčku potraviny, které obsahují ty správné živiny. 

Pokud jste vegan, měli byste zvážit užívání doplňků stravy, abyste se vyhnuli problémům. Potraviny rostlinného původu tuto živinu neobsahují, takže nejíst produkty živočišného původu mohou způsobit nedostatek tohoto vitamínu.

Nejčastější otázky

Používá se především k udržování zdravých nervových buněk vašeho těla, pomáhá vytvářet DNA ve vašich buňkách a udržuje zdravou krev.

Jak jsme již zde zmínili, vitamín B12 se užívá při konzumaci běžné stravy. Pokud však budete užívat vitamín B12 v doplňcích stravy, řiďte se pokynem na obalu, popřípadě požádejte o pomoc svého ošetřujícího lékaře.

Při konzumaci jídla, které je bohaté na tento vitamín.

Nedostatek vitamín B12 je takřka velmi vzácný. Pokud však trpíte na tento nedostatek, může se u vás objevit anémie nebo také problémy s nervovým systémem vašeho těla.

Vitamín B12 se nachází především v potravinách živočišného původu jako je: maso, vajíčko, drůbež, škeble, hovězí játra, ryby a mléčné výrobky

Z pestré a vyvážené stravy, popřípadě si můžete zakoupit doplněk stravy.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.