MagazínRecenze

TOP 5: Nejlepší vitamín B3 (niacin) na trhu – recenze a srovnání

Niacin je známý také jako vitamín B3. Má řadu několika důležitých funkcí, ale je známý především pro udržování zdravé sliznice a pokožky. Je součástí vitamínů které jsou rozpustné ve vodě, jenž se v těle nehromadí a musí být pravidelně přijímány potravou. Co je to niacin? Jak nám pomáhá a jaká je jeho role v těhotenství? 

Nejlepší vitamín B3 na trhu

TOP 1. místo

NOW Niacin (Vitamín B3)

Přibližná cena: 219 Kč

2. místo

Swanson Nikotinamid Vitamín B3

Přibližná cena: 469 Kč

3. místo

Vitamin B3 tablety Warrior

Přibližná cena: 159 Kč

Nejlepší vitamín B3 (niacin) na trhu:

 • NOW Niacin (Vitamín B3)
 • Swanson Nikotinamid Vitamín B3
 • Vitamín B3 tablety Warrior
 • JAMIESON Niacin 500 mg
 • Vitamín B3 250 mg

Co je to Niacin neboli Vitamín B3?

Co je to vlastně Niacin? Vitamín B3 se vyskytuje ve dvou formách: kyselina nikotinová (vitamín B3) a nikotinamid →  kyselina nikotinová, kterou vaše tělo dokáže přeměnit na Niacin. 

Niacin je vitamín, který je rozpustný ve vodě. Znamená to, že se vitamín nehromadí v těle, ale musí být přijímán v každodenní pestré a vyvážené stravě.

Jeho složení zlepšuje hladinu cholesterolu v krvi, udržuje zdravou pokožku a pomáhá v boji proti akné, bojuje proti Alzheimerovy chorobě a je skvělým pomocníkem pro impotenci. 

Nachází se v mnoha potravinách, jako je bílé a červené maso, arašídy, tuňák a losos, cereálie, sýr a mléko.

Je nezbytný pro správné fungování nervového systému. Dále je nezbytný pro ochranu pokožky a krevního oběhu.

V jakých potravinách se objevuje vitamín B3?

Vitamín B3 se nachází v potravinách:

 • Bílé maso
 • Špenátu
 • Hovězích játrech
 • Ryby
 • Hnědá rýže
 • Arašídech
 • Pivovarských kvasnicích
 • A také v některý rybách (losos, sardinky, tuňák a mečoun)
 • Ovoce, zelenina a vejce h obsahují nejméně

Vitamín B3 si tělo dokáže vyrobit z aminokyselina tryptofanové. Abyste však pokryli svou denní potřebu, měli byste vitamín B3 (niacin) přijímat také zdravou a pestrou stravou. Niacin je ve srovnání s jinými vitamíny poměrně odolný vůči teplu a nebo delšímu skladování. 

Niacin lze také doplnit užíváním doplňků, které jsou volně dostupné v lékárně. 

K čemu se vitamín B3 používá?

Vitamín B3 jako koenzym podporuje enzymy při štěpení bílkovin, tuků a sacharidů. Niacin se také účastní několik reakcí, které jsou nepostradatelné v procesu dýchání buněk, jenž vyrábějí energii.

Vitamín B3 pomáhá proti šerosleposti, napomáhá krevnímu oběhu a přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a zvyšuje koncentraci HDL. Navíc se podílí na zdraví kůže a trávicím traktu.

Používá se také proti nemoci zvané pelagra. 

Srovnání Vitamínu B3 (Niacin)

1. Místo

NOW Niacin (Vitamín B3)

Vitamín B3 neboli Niacin od společnosti NOW, je unikátní směs Niacinu, která pomáhá udržovat zdravou pokožku, přispívá ke správné funkci nervového systému a je velmi důležitý pro metabolismus naších buněk. Balení obsahuje 100 kapslí, a jedna dávka (kapsle), obsahuje 500 mg Vitamínu B3/niacinu. Cena se pohybuje od 219 Kč.

2. Místo

Swanson Nikotinamid Vitamin B3

Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje vysokou dávku Niacinu/Vitamínu B3 od známé společnosti Swanson. Jedna kapsle obsahuje více jak 500 mg Niacinu (niacinamid), který pomůže ke správné činnosti nervového systému, udržuje zdravou pokožku a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání lidského těla. Balení obsahuje 250 kapslí za cenu 469 Kč.

3. Místo

Vitamin B3 tablety Warrior

Vitamín B3 od Warrioru je směs, toho nejlepšího Vitamínu B3. Tento vitamín patří do skupiny Vitamínu B. Je rozpustný ve vodě a hraje důležitou funkci v mnoha činnostech našeho těla. Zejména je prospěšný pro zdravou funkci a držbu kůže a sliznice. Pomáhá proti únavě a vyčerpání. Balení obsahuje 100 tablet za cenu 199 Kč.

4. Místo

JAMIESON Niacin 500mg

Tento doplněk stravy je určený všem, kteří mají nedostatek Niacinu v těle → to může způsobit psychické problémy, nespavost, podrážděnost a únavu. Niacin/ Vitamín B3 od JAMIESONU je skvělým doplněk stravy nejen pro sportovce. Balení obsahuje 60 tablet. Jedna dávka obsahuje složení 500 mg Niacinu (inisitol hexanikotinát). Cena se pohybuje od 359 Kč.

5. Místo

Vitamin B3 (Niacin) 250mg

Na posledním pátem místě máme doplněk stravy Vitamín B3 od společnosti Health Aid. Pomáhá ke správnému energetickému metabolismu, správné činnosti nervové soustavy, podporuje psychickou činnost a únavu. 

Doplněk je formou tablet. Balení obsahuje 90 tablet, za cenu 309 Kč.

Jaké má účinky a benefity tato látka?

Konzumace potravin s vysokým obsahem niacinu má několik výhod:

niacin pomáhá při kontrole a vyrovnání krevního cukru v krvi. Ve většině případů diabetici mohou lépe a efektivně kontrolovat hladinu krevního cukru v krvi pomocí niacinu, který pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v těle.

Niacin je považován za skvělého pomocníka v boji proti cholesterolu a snižování jeho hladiny. Studie dokázaly, že konzumace niacinu je vhodná pro ty, u kterých se vyskytuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Niacin neboli vitamín B3 ve vysokých dávkách pomůže zvýšit hladinu “dobrého” cholesterolu v krvi.

Niacin se dá také používán při potížích s akné. Vitamín B3 ve formě niacinamidu je předepisován jako přírodní lék v boji proti čištění akné. Používá se také k léčbě bolestivých a infekčních kožních onemocnění jako je zarudnutí, záněty, podráždění a otoky.

Kromě toho, že niacin pomáhá vyrovnávat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, má vitamín B3 další přínosy pro vaše zdravé srdce včetně snižování arteriosklerózy. 

Předávkování vitamínu B3

Nežádoucí účinky předávkování vitamínu B3 v některých případech mohou nastat. Podvýživa nebo nevhodná strava může zapříčinit nedostatek niacinu v těle, který je spojen s nedostatkem trypofanu a pyridoxinu. Ve většině případů se nadbytek objeví při nadměrném konzumování doplňků stravy. 

Nadbytek niacinu může způsobit:

 1. Kožní problémy 
 2. Poruchy trávení
 3. Nevolnost
 4. Zvracení
 5. Selhání jater
 6. Zvýšená hladina cukru v krvi

Těžký nedostatek může způsobit pelagru. Pokud pelagra zůstane neléčená, bude to mít těžký průběh, protože je narušen celý energetický metabolismus v těle.

Nedostatek vitamínu B3

Nedostatek vitamínu B3 může mít za následek:

 • Zvracení
 • Ztráta hmotnosti
 • Nespavost
 • Ztráta svalového tonusu
 • Bolest hlavy
 • Špatné trávení
 • Zápach z úst
 • Zánět dásní
 • Špatné funkce střev
 • Podrážděnost

Jak zabránit nedostatku niacinu?

Pokud denně konzumujete pestrá a zdravá jídla, nemusíte se bát jeho nedostatku.  Na druhou stranu, nedostatek vitamínu B – niacinu je velmi nepravděpodobný, protože si ho vaše tělo dokáže syntetizovat samo.

Pokud se ale u někoho objeví nedostatek niacinu, může to mít za následek nemoc zvanou Pelagra, která byla objevena už v 18 století. Dříve tato nemoc byla běžná, z důvodu nedostatečné konzumace pestré stravy.

Co je to NDA+?

Důležité je také zmínit, co je to NDA látka, která se tvoří z vitamínu B3. NDA+ je forma koenzymu, který se používá pro energetický metabolismus lidského těla, opravdu DNA, buněk a dalších metabolických funkcí. Má také přínosy lidského tělo:

 • zlepšuje paměť
 • Zvyšuje energii
 • Chrání proti chronickým onemocněním
 • Pomáhá v boji proti chorobám a cukrovce

Mohou také napomáhat “reakcím”, které jsou součástí trávení, růstu buněk, energetického metabolismu a dalších velmi důležitých roli v lidském těle.

Hladina množství koenzymu NAD+, které vaše tělo produkuje začíná přirozeně klesat s přibývajícím věkem. To může vést k nízkým hladinám a mít vliv na vaše celkové zdraví.

Co NAD dělá?

NAD+ přenáší elektrony z jedné molekuly do druhé a pomáhá tak usnadnit reakce a metabolické procesy v lidském těle. Hraje velmi důležitou roli v energetickém metabolismu a má na starost zdravou funkci buněk.

Rozdíl mezi NAD+ a NADH.

NAD+ a NADH jsou dvě stejné verze sloučeniny. Rozdíl mezi těmi enzymy je především:

 • NAD+ představuje oxidovanou formu NAD, což znamená, že ztratil nebo vypadl elektron. Tento typ reakce se ziskem a ztrátou elektronu se nazývá redoxní reakce.
 • NADH představuje redukovanou formu NAD, což znamená, že znovu získal ztracený elektron a je připraven jej transportovat do jiné molekuly. Písmeno H ve zkratce znamená vodík a představuje aktivnější formu NAD.
Nejlepší vitamín B3 na trhu

Jaké jsou vitamíny skupiny B?

Vitamín skupiny B se ve formě koenzymů podílejí téměř na všech metabolických procesech, což umožňuje využití sacharidů, lipidů a bílkovin přijímaných s potravou a zpracovaných díky specifických enzymů k výrobě energii.

Mezi vitamíny B patří:

 • vitamín B1 (thiamin)
 • vitamín B2 (riboflavin)
 • vitamín B3 (niacin)
 • vitamín B5 (kyselina pantotenová)
 • vitamín B6 (pyroxin)
 • vitamín B8 (biotin)
 • vitamín B9 (kyselina listová)
 • vitamín B12 (kyanokobalamin)

Nadbytek vitamínu B3

Předávkování vitamínem B3 může způsobit problémy projevující se příznaky, jako je svědění, nevolnost, bolest hlavy, průjem, návaly horka a bolest horní části břicha.

Kyselina nikotinová

Kyselina nikotinová se nachází především v potravinách rostlinného původu.

Má velký význam z biologického hlediska a byla objevena počátkem 20. století. Je užívaná s jídlem, a je přenášena krví do všech buněk v lidském těle. Uvnitř buněk se přeměňuje na NAD a NADP, koenzymy, které podporují různé enzymatické aktivity. Velká část kyseliny nikotinové se přeměňuje v játrech a poté se vylučuje močí.

Interakce vitamínu B3

Interakce niacinu může nastat s kombinaci některých léků. Patří mezi ně léky na cukrovku, pálení žáhy, antikoncepci nebo na léky proti bolesti.

Vitamín B3 a vedlejší účinky:

Předávkování vitamínem B3 (niacinem), může způsobit celkovou malátnost, bolest hlavy, návaly horka, svědění, průjem a bolest břicha.

Případně nadměrných dávek, by mohlo dojít k poškození jater.

Doporučená denní dávka vitamínu B3

Denní dávka vitaminu B3 (niacin) by se měla rovnat:

 • Děti → 2- 16 miligramů denně
 • Muži → 16 – 18 miligramů denně
 • Ženy → 14 miligramů denně

Maximální denní příjem pro dospělého jedince je 35 miligramů denně.

Mějte však na paměti, že správné dávkování niacinu závisí na věku, pohlaví a hmotnosti člověka. Například vysoké dávky okolo 2-3 gramů se předepisují k léčbě špatného cholesterolu v krvi.

Doporučujeme se však poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Nejčastější otázky:

Vitamínu B3 (Niacin), je nachází v běžné stravě a potravinách. Největší obsahu niacinu najdete v: bílém mase, špenátu, hovězích játrech, arašídech a také v rybách. Vitamín B3 lze také zakoupit jako doplněk stravy.

Vitamín B3 pomáhá ke správné činnost nervového systému, bojuje proti únavě a vyčerpání, podporuje zdravý pokožky a sliznice a pomáhá l tvorbě energie.

Vitamínu B3 (Niacin) se nachází v potravinách: Hovězí játra, arašídy, bílé maso, mléčné výrobky, vejce, kvasnice, tuňák, losos, kukuřice, pstruh, mečoun a sardinky.

Vitamín B3 (niacin) se nachází v potravinách: hovězí játra, losos, sardinky, tuňák, hovězí maso, bílé maso, drůbeží maso, pivovarské kvasnice, droždí, arašídy, mléčné výrobky, vejce a pražená kukuřice.

Důvěryhodné zdroje:

[1] Wikipedia: Niacin

[2] Pelagra: WikiSkripta

[3] Niacin: Mayo Clinic

[4] Healthline: 5 Science-Based Benefits of Niacin (Vitamin B3)

Nejlepší vitamín B3 (niacin) na trhu

Publikováno 5.5.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Stručné hodnocení
Datum recenze
Název produktu
Nejlepší vitamín B3 na trhu
Hodnocení
51star1star1star1star1star