DalšíMagazín

Kyselina listová: význam, nedostatek a vedlejší účinky

Kyselina listová je ve skutečnosti vitamín B, který se podílí na několika důležitých metabolických procesech v lidském těle. Ve vysokých koncentracích se vyskytuje v zelených rostlinách, například ve špenátu nebo zelí. 

Tento vitamín je velmi citlivý na vnější vlivy jako je teplo, světlo nebo i kyslík. Chcete se dozvědět více o kyselině listové? Jaké má vedlejší účinky?

Kyselina listová: jaký má význam?

Co je to kyselina listová a jak funguje?

Kyselina listová, dříve také známá pod názvem vitamín B9 je nezbytný vitamín pro lidské tělo. Důležité je ale rozlišovat mezi folátem a kyselinou listovou, jako samotnou látkou. Patří sem také samotná kyselina listová, které se nejdříve v těle přemění na bioaktivní methylfolát. Jedná se o esenciální látku, což znamená že jí lidé musí přijímat potravou a vaše tělo si jí nedokáže vytvořit samo. A to buď ve formě vitamínu a nebo potravy.

Tento vitamín, je vitamín rozpustný v tucích, a hraje důležitou roli ve všech růstových procesech, které probíhají v lidském těle, zejména při dělení buněk a reprodukci genomu → podílí se na tvorbě nových stavebních kamenů pro genetický materiál (DNA)

Ženy potřebují přibližně přijmout denně zhruba 400 mikrogramů kyseliny listové, a to buď z potravy nebo z vitamínových doplňků stravy.

Kromě toho je kyselina listová nezbytná pro metabolismus aminokyselin.

Kyselina listová neboli vitamín B

Vitamín B nebo (také se setkáte s názvem kyselina listová) potřebuje člověk ke správnému fungování lidského organismu.

Nachází se v mnoha potravinách, včetně zelené listové zelenině a některých druhů ovoce. 

Můžete jí také zakoupit jako doplněk stravy.

Kyselina listová je nezbytná pro dobré zdraví. Pomáhá totiž vašemu tělu tvořit  červené krvinky, což vám může zabránit onemocnět a také pomáhá předcházet rakovině. 

Hraje velmi důležitou roli v prevenci vrozených vad během těhotenství. Také hraje roli při tvorba DNA a RNA (stavební kameny genů).

Kyselina listová a vitamín B: účinky a zkušenosti

Kde se používá kyselina listová?

Kyselina listová se nejčastěji používá při:

 • Léčbě nedostatku kyseliny listové (anémie).
 • Prevence defektů neutrální trubice u nenarozeného dítěte (například páteř)
 • Prevence tohoto vitamínu

Zejména v kostní dřeni běží na plné obrátky buněčné dělení, zde totiž vzniká velká část krvinek – které se neustále obnovují.

Pokud vám chybí kyselina listová, objeví se to při vyšetření z krevního obrazu. Pokud tělo, které si tělo dokáže ukládat jen velmi malé množství vitamínu, vyčerpá své zásoby a projeví se anémie.

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte Keto dietu!

Co může způsobit nedostatek kyseliny listové?

Nedostatek kyseliny listové má podle současný studií vliv i na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Hladinu homocysteinu v krvi lze snížit pomocí kombinaci vitamínu B12 a kyseliny listové, která má pozitivní vliv na prevenci kornatění tepen. 

Vzhledem ke zvýšené potřebě kyseliny listové během těhotenství se nastávajícím matkám často doporučuje nahradit kyselinu listovou doplňky stravy. Před otěhotněním se dokonce doporučuje užívat kyselinu listovou. Tím je zajištěna dostatečná hladina vitamínu v těle při otěhotnění.

To je velmi důležité, protože nedostatek kyseliny listové během těhotenství může vést u nenarozeného dítěte k tzv. defektu neurální trubice. 

Nedostatek kyseliny listové je také podezřelý, že dokáže podpořit předčasný porod a podílí se na vzniku srdečních vad. Proto se ženám důrazně nedoporučuje užívat kyselinu listovou navíc ve formě doplňků stravy, pokud chtějí mít děti.

Jaké jsou hlavní onemocnění nedostatku kyseliny listové?

 • Vrozené srdeční vady
 • Zvýší zranitelnost některým typům rakoviny
 • Anémie 
 • Příliš málo krevních destiček

Nadbytek kyseliny listové v těle

Kyselina listová je rozpustná ve vodě, takže se jí do těla dokáže dostat příliš mnoho.

Ve skutečnosti je tolerovaný lékaři horní hranice příjmu kyseliny listové okolo 1000 mikrogramů denně.  To je až 100x více než potřebujete!

Nachází se v mnoha potravinách, včetně zelené listové zeleniny, luštěnin, a obohacených cereálií. 

Pokud tedy konzumujte hodně těchto vybraných potravin, možná nebudete potřebovat žádné doplňky stravy navíc. 

Vysoké dávky kyseliny listové mohou způsobit průjem a další žaludeční problémy, jako jsou břišní křeče nebo nevolnost. 

Mohou také způsobit alergické reakce nebo zarudnutí u některých lidí, když je užívají ústy.

Naše doporučení…

Hledáte kvalitní doplněk stravy, který obsahuje kyselinu listovou?

Vyzkoušejte kyselinu listovou od českého výrobce Klas. 

Orientační cena je zhruba 241 Kč, a vydrží vám na déle než jeden měsíc. 

Pomáhá vašemu tělu tvořit červené krvinky

Kyselina listová je ve skutečnosti rozpustný vitamín B, který pomáhá vašemu tělu tvořit červené krvinky. 

Je také nepostradatelnou součástí DNA a RNA, které se používají k tvorbě nových buněk v celém těle. 

Národní institut zdraví doporučuje, aby ženy které chtějí otěhotnět, užívaly denně alespoň 400 mikrogramů kyseliny listové od okamžiku, kdy se budou chtít rozhodnout otěhotnět. Toto doporučení je především proto, aby pomohlo předcházet defektům neurální trubice díděte, a neb předcházet vážnému onemocnění (vady mozku a míchy u dětí).

Pomáhá předcházet změnám DNA, které mohou vést k rakovině

Kyselina listová je také důležitá pro zdravý imunitní systém a pro zdravé kosti.

Některé výzkumy ukázaly, že kyselina listová může pomoci předcházet určitým typům rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny plic a rakoviny prsu.

Ačkoliv můžete folát získat z potravinových zdrojů, jako je zelená listová zelenina, někteří lidé nemusí být schopni získat dostatek kyseliny listové ze své každodenní stravy.

Pokud vaše tělo trpí na nedostatek folátu nebo nejíte dostatek listové zeleniny, užívání doplňků stravy může být zdraví velmi prospěné. 

Folát je zvlášť důležitý pro těhotné ženy, protože pomáhá předcházet defektům neurální trubice u vyvíjejících se dětí (jako je například rozštěp páteře). 

Pořád tu mluvíme o folátu, ale co je vlastně folát? Jedná se o základní živinu, která je potřebná pro správné dělení buněk. Je také nezbytný pro normální růst a vývoj plod, stejně jako DNA a RNA.

Dejte si pozor, protože nedostatek kyseliny listové před početím může způsobit vážné vrozené vady.

Kyselina listová je důležitý vitamín pro všechny věkové kategorie

Kyselina listová (vitamín B) pomáhá tvořit tělu červené krvinky a předcházet změnám DNA, které by mohly vést k rakovině. Pomáhá také předcházet vrozeným vadám, během těhotenství.

Tento vitamín potřebuje těhotná žena i přibližně více jak rok po porodu, protože pomůže zajistit, aby vaše dítě se narodilo zdravé.

Dospělí lidé ve věku 50 let a více, mohou také potřebovat kyselinu listovou, protože jak stárneme, tak naše tělo je méně schopné absorbovat jí z potravinových zdrojů nebo si jí vyrobit samo.

Pokud trpíte onemocněním ledvin nebo cukrovkou, promluvte si se svým lékařem, než začnete užívat jakékoliv doplňky stravy, protože by mohly interagovat s jinými léky.

Jak se užívá kyselina listová?

Doporučené denní dávkování kyseliny listové je okolo 300 mikrogramů pro mladé i dospělé děti. 

Pokud budete konzumovat okolo 1000 mg syntetického folátu, tak je to ve skutečnosti neškodné, protože nadbytečné množství může být vylučováno ledvinami.

Kyselina listová v těhotenství

Doporučený příjem je vyšší pro ženy, které chtějí mít děti, těhotné ženy a také kojící matky. V ideálním případě konzumují těhotné ženy okolo 550 mikrogramů kyseliny listové denně. Kojícím ženám se doporučuje okolo 450 mikrogramů.

Lékaři také doporučují ženám, které chtějí otěhotnět, aby kromě diety bohaté na folát užívali také doplňky stravy.

Jaké má účinky kyselina listová?

Problémy s ledvinami: jak pomáhá kyselina listová?

Pokud máte problémy s ledvinami, je důležité přijímat dostatek kyseliny listové.

Je to proto, že kyselina listová je potřebná pro tělo k tvorbě nových buněk a prevenci vrozených vad. Pokud máte trpíte na nemocné ledviny, užívání kyseliny listové může snížit riziko, že se vám narodí dítě s defektem neurální trubice a to až o 70 %.

Pokud potřebujete dodat svému tělu kyselinu listovou ve formě doplňků stravy, protože trpíte na chronické onemocnění ledvin, lékař vám předepíše doplněk, který obsahuje 400 mikrogramů kyseliny listové každý den. 

Doplňky stravy jsou také důležitý pro těhotné a kojící matky.

Jaké jsou vedlejší účinky kyseliny listové?

Vedlejší účinky kyseliny listové nejsou tak časté, a převážně jsou i velmi vzácné. Zpravidla je lze pozorovat až po příliš vysokém dávkování přípravku kyseliny listové. Příliš mnoho vitamínu může vést ke stavům nevolnosti a mohou vzniknout poruchy trávicího traktu. 

Dlouhodobé předávkování kyseliny listové může mít za následek deprese, noční můry a epileptické záchvaty. 

Co je důležité vědět o kyselině listové

Dostatečný příjem vitamínu běžnou potravou je velmi důležité v každém věku. Jako vynikající zdroj kyseliny listové odborníci doporučují potraviny:

 • Zelí
 • Brokolice
 • Růžičková kapusta
 • Květák
 • Špenát
 • Chřest
 • Letní salát

Mezi další potraviny s vyšším množstvím kyseliny listové patří:

 • Rajčata
 • Pomeranč
 • Celozrnné pečivo
 • Pšeničné klíčky
 • Sójové boby
 • Brambory
 • Vejce
 • Sýr
 • Játra

V těhotenství by se však ženy měly vyhýbat konzumaci játrům, protože tato potravina obsahuje hodně vitamínu A, který může nenarozenému dítěti uškodit.

Dejte si pozor, protože kyselina listová je velmi citlivá na teplo. Proto potraviny, které obsahují kyselinu listovou by se proto měly vařit nebo blanšírovat pouze krátkodobě. 

Závěr…

Stručně řečeno, kyselina listová je esenciální vitamín B. Pomáhá vašemu tělu tvořit červené krvinky a také zabraňuje změnám v DNA které mohou vést k rakovině.

Ženám je doporučené konzumovat doplňky stravy během a i po těhotenství. 

Také se častou používá u lidí, kteří mají problémy s ledvinami.

Kyselinu listovou dokážete najít v mnoha potravinách, které lze koupit v obchodě. Pokud však budete potřebovat doplněk stravy s kyselinou listovou, tak jej také můžete zakoupit v obchodech nebo na internetu.

Účinky kyseliny listové

Publikováno 18.92022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.