DalšíMagazínRecenzeZdraví

TOP 7: nejlepší kolagen na pleť – recenze a zkušenosti

Jaký je nejlepší kolagen na pleť? Připravili jsme pro vás recenzi a srovnání toho nejlepšího kolagenu pro vaší pleť. Jak fungují? A jsou opravdu tak dobré, jak se říká?

Nejlepší kolagen na pleť

TOP 1. místo

Garden of Life Collagen Beauty

Nabídne 2 typy vysoce vstřebatelného kolagenových peptidů pro vaší krásu

Přibližná cena: 879 Kč

2. místo

Beauty collagen Werbea

Hydrolyzovaný rybí kolagen s prémiovou kvalitou z Francie

Přibližná cena: 665 Kč

3. místo

DermoCollagen ProVenus

Bioaktivní kolagen v kombinaci peptidů, kyseliny hyaluronové a vitamínem C.

Přibližná cena: 949 Kč

Nejlepší kolagen na pleť – recenze a srovnání

 • Garden of life Collagen Beauty
 • Beauty collagen Werbea
 • DermoCollagen ProVenus
 • Marine Collagen v prášku
 • VENIRA kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť
 • KK Kolagen s kyselinou hyaluronovou
 • KIKI Helath Marine Collagen Beauty
Nejlepší kolagen na pleť - recenze a srovnání

Co je to kolagen na pleť?

Častokrát slyšíme o kolagenu na pleť, aniž bychom věděli přesně, co to vlastně znamená a k čemu je dobrý. Kolagen na pleť je především známý pro svou sílu v boji proti vráskám.

Můžeme ho najít v mnoha kosmetických přípravcích proti stárnutí a také pro lepší krásu pleti. Jaké jsou jeho účinky na naší pokožku?

Tím jak stárneme tak naše zuby, kosti a klouby vyžadují čím dál větší pozornost.

Protože s přibývajícími léty je jejich podstatná složka (kolagen) produkován čím dál méně. Je proto důležité, nadále tuto složku podporovat krémy a doplňky stravy.

Důležité je také říci, že čím dříve ho vašemu tělu dodáte, tím je to pro vás lepší. 

Faktem je, že naše produkce kolagenu s přibývajícím věkem postupně klesá, což vede k nevyhnutelné ztrátě pevnosti a tvorbě více či méně výrazných vrásek.

Tím co konzumuje a cvičíme, ovlivňujeme velkou část našeho fyzického vzhledu.

Aby vaše pleť vypadala dlouhodobě mladě a zdravě to vám prozradíme v našem článku. Řekneme si zde o funkcích kolagenu, jaké jsou hlavní příčiny stárnutí pleti a dáme vám také několik tipů, kde nakoupit ten nejlepší kolagen na trhu.

Věděli jste že kolagen se podílí na tvorbě kostní tkáně, svalů, vazů nebo chrupavek v našem těle? Tvoří více jak 70% kožních buněk → tím tvoří naší kůži přirozeně pevnou, elastickou a baculatou.

Nevýhodu je zde to, jak jsme již zmínili, že s postupným stárnutím kolagen klesá každým rokem zhruba o 1 až 1,5% věku od 25 let. Takže okolo 50 let, ztratila většina z nás více jak 50% jeho zásob.

Například některé ženy, začínají s kolagenem na pleť již ve 30 letech života protože kůže začíná být ochablá, tenčí a začínají se objevovat první vrásky, a to je důvod proč jej začít doplňovat.

Buňky, které jsou odpovědné za tvorbu kolagenu se nazývají fibroblasty. Kromě kolagenu vyvíjejí také další protein: elastin, který umožňuje pokožce, aby byla pružná a roztažitelná. 

Jakou má roli kolagen v naší kůži?

Kolagen je hlavní oporou pokožky, protože jí dodává pevnost a pružnost nezbytnou pro zdravý pohyb a jeho fungování.

Pokud by jsme to měli k něčemu přirovnat, tak se dá říci že je to “kostra” naší kůže. 

Naše tělo vytváří kolagen přirozeně až do věku kolem 30 let. Od tohoto věku produkuje stále méně hormonů a příjem množství kolagen je mnohem nižší.

Například lidé, kterým je okolo 70 let, ztrácí okolo 30% kolagenu ročně.

Stárnutí naší pokožky však neničí kolagen, ale pouze snižuje jeho produkci.

A přestože čas je hlavním viníkem opotřebení kolagenu na kůži, existuje řada faktorů, které podporují jeho úbytek a ničí stávající zásoby v našem těle (stres, nadměrné vystavování se slunečnímu záření, strava s nízkým obsahem minerálů, vitamínů a aminokyselin).

Jaké potraviny jsou bohaté na kolagen?

Abyste jste dokázali kolagen přijmout v dostatečném množství, musíte konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny.

Bohužel pro vegetariány jsou tyto potraviny často živočišného původu. Kolagen se skutečně nachází hlavně na kůži, kostech a kloubech zvířat. 

Toto jsou potraviny bohaté na kolagen:

 • Maso
 • Vepřová kůže, kůže lososa a kuřecí kůže
 • Hovězí, kuřecí a rybí vývar
 • Ryby a mořské plody
 • Vejce

Maso a zejména chrupavky jsou přírodní rezervy kolagenu.

I když to na první pohled vypadá nechutně, například takový vývar z kostí obsahuje mnoho živin.

Zaujme také ovoce a zelenina, které jsou bohaté na vitamín C a stimulují syntézu kolagenu.

Pokud jste vegetarián nebo vegani a nejíte maso ani živočišné produkty, nemůžete kolagen vstřebávat přímo z potravy.

Produkci kolagenu v těle však rostlinnou stravou nepodpoříte.

Kde můžeme najít kolagen?

Kde všude můžeme najít kolagen?

V jídle

I když je tento pokles produkce kolagenu nevratný, poškozenému lze stále předejít.

A jak to už bývá, krása začíná zevnitř. Některé potraviny jsou zvláště zajímavé ke konzumaci pro doplnění kolagenu. A je to také příležitost pobavit se u dobrého jídla!

Kosmetické přípravky proti stárnutí

Kosmetika je zjevně dobrým spojencem v boji proti stárnutí pleti. Primárním účelem péče o pleť proti stárnutí je často podpora obnovy hydrolipidického filmu, který je nezbytný pro udržení optimální úrovně hydratace.

Existuje však také pokročilejší způsob léčby, které pomáhají vyplnit vrásky posílením syntézy bílkovin.

Doplňky stravy

Jednoduché tipy, jak nahradit ztrátu kolagenu

Přestože je nemožné udržet stabilní hladinu kolagenu po celý život, existují některé faktory, které nám pomohou kompenzovat ztrátu kolagenu a zastavit poškození kůže. Mezi ně patří:

Je důležité jíst vyváženou a pestrou stravu, aby se zabránilo destrukci kolagenové tkáně na kůži a zlepšila se úroveň hydratace pokožky. Maso, mléčné výrobky a vejce jsou dobrým zdrojem kolagenu pro naše tělo. Stejně tak konzumace ovoce a zeleniny je bohatá na vitamín C (papriky, kiwi, citrusové plody, pomeranč, citron, meloun, jahody, ostružiny, zelí a rajčata) → všechny podporují tvorbu kolagenu. Do jídelníčku by měla být přidaná také želatina, protože kromě nízkého obsahu kalorií a tuku je vysoce prospěšná pro pružnost pokožky.

I když je pravda, že nejmodernějším dermokosmetické receptury nenahrazují přítomnost přirozeného kolagenu pokožky, pomohou zvýšit odolnost, tony a elasticitu pokožky. Mezi těmito ošetřeními jsou dobré doplňky stravy s vitamínem C, které zabraňují vráskám na obličeji, krku a také ochabnutí pokožky. Tyto regenerační a antioxidační roztoky mají také dvojí účinek: okamžitě zlepšují hladkost pokožky a dlouhodobě zpevňuje strukturu pokožky. 

V tomto případě nám zařazení vitamínu E do stravy pomůže chránit kolagenová vlákna a elastin. Některé potraviny jej obsahují: olej, mandle, losos nebo piniové oříšky.

Nyní, když už víme, jak důležitou roli hraje kolagen na naší pokožce, tak si možná uvědomíte, že je třeba kombinovat stravu bohatou na antioxidanty v kombinaci s dermokosmetickými přípravky, které kompenzují jeho ztrátu. Sice nezískáme věčné mládí, ale mít zdravou a pevnou pleť.

1. Místo

Garden of Life Collagen Beauty

Na prvním místě se umísti Collagen Beauty od populárního výrobce Garden of Life. Tento produkt nabídne dva typy vysoce vstřebatelných kolagenových peptidů pro vaše zdraví. Obsahuje typ I a typ III. Složení navíc obsahuje 1,5 miliardy CFR probiotik pro podporu vašeho trávení, není niajk geneticky modifikován a je také vhodný to keto diety a paleto diety.

Kolagen patří mezi nejhojnější bílkovin v našem těle a je charakterizován jako lepidlo.

Produkty je vhodný pro ty, kteří chtějí dopřát pevnost nehtům, vlasům a zajistit dobrou pohyblivost kloubům.

Výhody:

 • Obsahuje vstřebatelné peptidy
 • Typ I a typ III
 • Obsahuje navíc 1,5 miliardy CFR probiotik

Nevýhody

 • Žádné jsme nenašli

O výrobci

Výrobce Garden of Life nabízí kvalitní a manuálně pěstované suroviny, které jsou bohaté na BIO kvalitu. Doplňky neobsahují žádné GMO, chemikálie a jsou 100 % přírodní.

2. Místo

Beauty collagen Werbea

Beauty collagen of firmy Werbea je skvělý hydrolyzovaný rybí kolagen, který pochází z Francie. Produkt nabízí ten nejlepší a prémiový rybí kolagen který pomáhá zachovat jeho biologické vlastnosti.

Jedná se o kolagenu I typu, který je nejvíce rozšířený v našem těle a je přítomen především ve šlachách, kostech, zubech, kůži a vlasech. Představuje více jak 90% kolagenu v našem organismu.

V jedné dávce můžete najít koenzym Q10 a komplexní směs vitamínu C, B2, B3, B6, B7, B9, D3, E zinek a selen.

Výhody:

 • Komplexní směs vitamínů
 • Hydrolyzovaný rybí kolagen
 • Obsahuje také koenzym Q10

Nevýhody

 • Nenašli jsme

3. Místo

DermoCollagen ProVenus

DermoCollagen od firmy ProVenus se umístil na třetím místě. Tento doplněk stravy tvoří kombinaci bioaktivních kolagenních peptidů spolu s kyselinou hyaluronovou, vitamíny a minerály. 

Složení nabízí BIO aktivní formu v kombinaci se zinkem, vitamínem C a biotinem.

Jeden sáček obsahuje kolagenový prášek pomerančové příchutě. 

Výhody

 • BIO aktivní forma
 • Obsahuje navíc kombinaci zinku, biotinu a vitamín C
 • složení obsahuje také biotin

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena

4. Místo

Marine Collagen v prášku

Marine collagen je mořský kolagen v prášku, který disponuje bioaktivní látkou, která je rozpustná ve vodě. Doplněk je obohacený o vitamín C, který přispívá ještě lepší tvorbě kolagenu. Složení jednoho balení obsahuje 150g prémiového a čistého rybího kolagenu, který navíc obsahuje vitamín C.

Jedna odměrka obsahuje až 5000 mg BIO rybího kolagenu.

Výhody

 • BIO aktivní mořský kolagen
 • Kombinace s vitamínem C
 • Navíc obsahuje bioaktivní látky

Nevýhody

 • Vyšší cena

O výrobci

Výrobce BIOnutrian nabízí tu nejvyšší certifikovanou kvalitu ze Švýcarska. Nabízí to nejlepší ve formě mořského kolagenu na trhu.

5. Místo

VENIRA kolagenový drink pro vlasy, nehty a pleť

VENIRA kolagenový drink české kosmetické značky a doplňků stravy. Tato nová varianta pomáhá pečovat o zdravé vlasy, nehty, pleť a přináší další možné benefity pro vaše zdraví. Namísto prášků, je tento výrobek instantní kolagenový nápoj, který má melounovou lahodnou příchuť. 

Složení obsahuje 100% bioaktivní hydrolyzovaný kolagen a další několik účinných látek pro lepší vlasy, pleť a nehty. Dále můžeme v obsahu složení najít MSMS, vitamín C, Hyaluronát sodný, niacin, zinek, vitamín B6, riboflavin a kyselinu listovou.

Výhody:

 • Obsahuje 100 % bioaktivní hydrolyzovaný kolagen
 • Další 8 účinných látek
 • Ve formě instantního nápoje
 • Přírodní produkt

Nevýhody

 • Žádné jsme nenašli

O výrobci

Výrobce VENIRA je česká značka přírodní kosmetiky a doplňků stravy, která se objevila na trhu v roce 2017, kdy vůbec poprvé na trh uvedli první produkt. Cílem této firmy je aby byl spokojený ten nejnáročnější zákazník a VENIRU miloval tak jako oni. Firma nabízí kvalitní a přírodní produkty pro zdraví a krásu.

6. Místo

KK Kolagen s kyselinou hyaluronovou

KK Kolagen má jednu velkou výhody, obsahuje totiž komplex hydrolyzovaného kolagenu Peptan 500mg v kombinaci s kyselinou hyaluronovou, vitamínů a minerálů. Díky navýšení kolagenu pomáhá elastinu redukovat oční vrásky. 

Jedná se o přípravek, který má blahodárné účinky proti stárnutí kůže.

Tvoří hlavní složku mezibuněčné hmoty a je také součástí epiteliálních, nervových a pojivových tkání.

Složení obsahuje bioaktivní kolagen, který je nejlepším proteinem v lidském těle a pomáhá podporovat svaly a kosti.

Dále obsahuje zinek, minerální látky, hořčík a vlákninu inulin.

Balení můžete zakoupit za 1590 kč.

Výhody

 • Obsahuje hydrolyzovaný kolagen
 • Obsahuje vitamín C, E, vitamíny skupiny B, zinek, hořčík a inulin
 • Skvělá chuť

Nevýhody

 • Vyšší cena

O výrobci

KK Kolagen je produkt české fitness trenérky a choreografky Kateřiny Kosíkové. Vznikl protože se u Kateřiny začalo projevovat její extrémní pracovní vytížení, které s přibývajícím věkem začalo páchat obrovské škody. A díky tomu vznikl zcela exkluzivní produkt KK Kolagen → hydrolyzovaný kolagen Peptan 5000mg.

7. Místo

KIKI Health Marine Collagen Beauty Blend (kolagen prášek)

Na sedmém míste se umístil produkt KIKI Helath Marine Collagen který je vhodný pro ty, kteří se chtějí starat o svojí pokožku, kosti, svaly, chrupavky, pojivové tkáně a vazy. Produkt obsahuje mořský kolagen, který je zpracován tak, aby zůstaly peptidy neporušené. 

Je výborně stravitelný a nabízí navíc několik druhů další látek.

Výhody

 • Hydrolyzovaný mořský kolagen
 • 100% čistý kolagen
 • Vysoký obsah bílkovin

Nevýhody

 • Těžko se shání

Jaké jsou důvody poklesu kolagenu v těle?

S přibývajícím věkem i faktory (stres, tabák, špatná strava atd..) hladina kolagenu postupně klesá.

Na kůži tento pokles kolagenu způsobuje ztenčení dermis a snížení její hydratace, které jsou zodpovědné za vznik vrásek a jemných linek. 

Strukturní protein vlasů a nehtů, kolagen při jeho nedostatku vede ke ztrátě lesku, odolnosti vlasů a ke snížení kvality nehtů, které se stávají křehkými a lámavými.

Kolagen je nezbytný pro pružnost kloubů, odolnost šlach a jeho snížení je zodpovědné za bolesti kloubů a šlach.

Jakou roli má kolagen při stárnutí pleti?

Jak jsme již řekli, produkce kolagenu s přibývajícím věkem klesá. Po 20 letech vaše tělo vytváří asi o 1% méně kolagenu každý rok. A tímto tempem jsme již ztratili polovinu kolagenu v 50 letech.

Například kromě genetických faktorů, které nemůžeme ovlivnit, se produkce kolagenu snižuje například při poklesu estrogenu. To je jeden z důvodů, proč je pokožka v období menopauzy stále více suchá a vrásčitá.

Navíc vnější faktory jako je UV záření, tabák, stres nebo špatná strava mohou zhoršit rozklad tvorby kolagenu a stárnutí kůže.

S přibývajícím věkem se také snižuje počet fibroblastů v kůži což vede ke snížení produkce kolagenu.

Příčinou snížené tvorby kolagenu může být i nedostatek vitamínu C. Vzhledem k tomu, že vitamín C brzdí odbourávání kolagenu a podporuje proliferaci fibroblastů, je nezbytný dostatečný příjem vitamínu C.

Věděli jste, že mladá pokožka je bohatá na kolagen a struktura vláken je stabilní, což dodává pleti pevný a hladký vzhled, zatímco s věkem je fibroblastů a kolagenových vláken stále méně? V důsledku poklesu hustoty kolagenového skeletu se zhoršuje struktura a elasticita kůže, což vede k volnější, tenčí kůži a vzniku vrásek.

Výhody kolagenu na kůži

K odstranění prvních známek stárnutí se kyselina hyaluronová ukazuje jako hlavní zbraň. Při rozumném používání je kolagen také velmi dobrou alternativou. 

Kolagen, který je také známý jako “protein” mládí má blahodárný účinek na opravu tělesných tkání a tím usnadňuje proces hojení.

Od 25 roku věku se však produkce kolagenu v našem těle snižuje, bledne a tak začnou vznikat první vrásky. 

Kolagen se naštěstí nenachází jenom v našem těle. Fauna a flora mají také tuto zázračnou složku, která se používá k účinnému boji proti stárnutí pleti.

Na trhu se můžete setkat s kolagenem ve formě injekcích nebo kosmetických produktech. Existuje totiž v několika formách, aby dokázal zabránit stárnutí pokožky.

Kolagenové krémy na obličej

I když tyto krémy neumožňují úplné vymizení vrásek, jsou velmi účinné při rozmazávání známek stárnutí a prevenci jejich vzniku. Produkty na bázi kolagenu aplikované ráno i večer, časem vyplňují prohlubně vrásek a poskytují liftingový efekt. Navíc při každodenní aplikaci tyto krémy výborně hydratují.

Kolagenové injekce

Kolagenové injekce se provádějí pomocí jemné jehly na obličej. Nejsou příliš bolestivé, i když se někdy doporučuje lokální anestezie na nejčistějších místech, jakou jsou koutky rtů. Výsledek je okamžitá podpora, která vymaže jemné linky a vrásky a vydrží 4 až 8 měsíců v závislosti na pleti. U těchto mikro injekcí kolagenu počítejte s investicí i v řádu tisíců za jedno sezení. Než však začnete, neváhejte se o této praxi informovat u specializovaného chirurga.

Obnovte kolagen pomocí vyvážené stravy

Je také dobrou výhodou, že kolagen lze můžete přirozeně posílit pestrou a vyváženou stravou. Je dobré konzumovat potraviny, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. Je také dobré upřednostňovat mandle, vlašské oříšky nebo i sezamové oříšky. Pokud jde však o zeleninu, je dobré sáhnout po brokolici, špenátu, zelenině, červené řepě, lilku a nebo rajčatech.

Nejlepší kolagen účinky

Denní dávkování kolagenu

Kolik můžete přijmout za den kolagenu? Tato otázka ale závisí na dávkování produktu. V zavilosti na lékové formě se doporučuje užívat denní dávky okolo 2 až 10g kolagenu.

Co se týče doplňků kolagenu na klouby, denní dávka je okolo 40 miligramů. Doporučujeme se však poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Co může způsobit nedostatek kolagenu?

Obecně můžete své potřeby uspokojit produkcí kolagenu v těle. Jak však bylo již popsáno výše, produkce kolagenu v průběhu života klesá.

Nedostatek kolagenu se může projevit následujícími příznaky:

 • Svalový tonus klesá
 • Chrupavky a kosti se rozpadají
 • Snižuje se pohyblivost a funkčnost kloubů
 • Kůže je více ochablá a tvoří se vrásky

Existuje rostlinný kolagen?

Kolagen není přirozeně vhodný pro vegany a vegetariány, protože jej mohou produkovat pouze zvířata.

Pokud však dodržujete vegetariánskou nebo veganskou stravu, můžete použít rostlinné alternativy, které podporují syntézu kolagenu v těle.

Můžete pomoci svému tělu produkovat kolagen tím, že budete přijímat různé složky kolagenu, jako jsou aminokyseliny a vitamín C, prostřednictvím vaší stravy.

Má kolagen vliv na budování svalů?

Suplementy kolagenového hydrolyzátu jsou také velmi oblíbené u sportovců, protože mají vysoký obsah bílkovin a neutrální chuť.

Lžíce práškového kolagenu ve vašem proteinovém šejkru jej optimálně doplní, aniž by se změnila chuť.

Výzkumy u starších osob dokázaly, že starší lidé se svalovou atrofií po konzumaci kolagenového hydrolyzátu v kombinaci s posilováním podpořila budování svalů.

Jak doplnit kolagen

Co je mořský kolagen?

Kolagen, hlavní složka pojivových tkání je protein, který zajišťuje odolnost, elasticitu a regeneraci těchto tkání.

Ačkoli existují výhody spojené se všemi zdroji živočišného kolagenu, je známo že peptidy rybího kolagenu mají nejlepší absorpci a biologickou dostupnost, díky jejich menší velikosti částic ve srovnání s jinými živočišnými kolageny, což z nich dělá silný antioxidant. 

Mořský kolagen patří k jedním z nejužitečnějších doplňků stravy pro vaše zdraví.

Protože se tento hydrolyzovaný rybí kolagen v těle vstřebává až 1,5 krát účinněji a má větší biologickou dostupnost než hovězí nebo prasečí kolagen.

Nejčastější otázky

Mezi nejlepší a nejrozšířenější kolageny na pleť patří hovězí, vepřový a bioaktivní mořský kolagen. Tyto kolageny jsou dostupné především v doplňcích stravy jako tablety nebo jako prášek. Můžeme je také najít i v kosmetických přípravcích.

Kolagen je protein, který slouží jako jeden z hlavních stavebních kamenů pro vaše kosti, kůži, vlasy, šlachy a svaly. Kolagen je to, co zabraňuje ochabování naší pokožky a dodává nám ten lepší a mladší vzhled.

Kolagen typu I je obvykle považován za nejlepší pro naší pokožku. Je to nejrozšířenější typ kolagenu v těle který udržuje zdravé kosti, kůži, vlasy a nehty.

Konzumace potravin bohatých na vitamín C a aminokyseliny může zvýšit hladinu kyseliny hyaluronové a kolagenu v těle, protože obojí je důležité pro pokožku. Potraviny jako jsou pomeranče, červená papriky, kapusta, růžičková kapusta, brokolice a jahody jsou bohaté na vitamín C

Důvěryhodné zdroje:

[1] cedars-sinai.org: Collagen for your skin: Healthy or Hype?

[2] artofdematology.com: The role of Collagen in Skin Care

[3] ncbi.nlm.nih.gov: Collagen Supplements for Aging and Wrinkles

[4] webmd.com: Collagen and Your Body: What to know

Nejlepší kolagen na pleť na trhu 2022

Publikováno 27.7.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.