Články

Top 7: nejlepší selen na trhu

0
(0)

Stopový prvek selen je součástí mnoha enzymů, které řídí důležité procesy v těle. Například se selen podílí na produkci hormonů štítné žlázy. Je také důležitý pro imunitní systém a eliminaci volných radikálů poškozující buňky. Co je to selen? Jaké je správné dávkování? A v jakých potravinách se nachází?

TOP 1. místo

BrainMax Zinc Complex

Zinc complex od Brainmaxu

BrainMax Zinc Complex je výborná kombinace zinku, selenu a mědi.

Přibližná cena: 389 Kč

2. místo

BrainMax Testoboos 100 Vegan kasplí

Testoboos doplněk stravy od BrainMax

Produkt BrainMAx Testoboos je směs 7 unikátních bylin.

Přibližná cena: 799 Kč

3. místo

Swanson Selenium

Selenium L-Selenomethionine Swanson


Swanson Selenium vám pomůže podpořit prevenci kardiovaskulárních chorob.

Přibližná cena: 209 Kč

Co je to selen?

Selen je životně důležitý prvek jelikož si lidský organismus nedokáže selen vyrobit sám a musí být pravidelně přijímán potravou. Je absorbován v krvi, tenkém střevě. Je uložen především v kosterním svalstvu. Stopy selenu lze také nalézt v ledvinách, játrech, srdci, krvi a mozku. Látka se vylučuje močí. Selen se také řadí mezi vitamíny.

Jakou hraji roli v těle?

Selen je ve formě aminokyseliny důležitou součástí řady enzymů a účastní se tak mnoha četných a důležitých metabolických procesů. Selen má podpůrný účinek v následujících oblastech:

Imunitní obrana: Selen je vyžadován imunitním systémem pro tvorbu obranných buněk.

Antioxidační procesy: Volné radikály poškozující buňky jsou vázány. Jde o agresivní sloučeniny kyslíku, které v těle vznikají jako součást běžných metabolických procesů jako je UV záření nebo nikotin.

Produkuje spermie.

Tvorba hormonů štítné žlázy.

Váže těžké kovy v těle.

Denní dávka selenu

Denní dávka selenu je různá podle věku jedince:

0 – 3 měsíce: 10 ug/den
4 měsíce až 3 roky: 15 ug/den
4 až 6 let: 20 ug/den
7 až 9 let: 30 ug/den
10 až 12 let: 45 ug/den
13 až 14 let: 60 ug/den
od 15 let: 70 ug/den

Těhotným ženám se také doporučuje 60 ug selenu denně. Kojícím ženám až 75 denně.

Potraviny obsahující selen

Vyvážená strava obvykle zajistí denní potřebu selenu. Potravinové doplňky obsahující selen mohou být užitečné pro vegetariány, vegany a osoby s chronickým střevním onemocněním.

Potraviny s velkým množstvím selenu jsou převážně živočišného původu jako maso, vejce nebo ryby. Obsah selenu v rostlinných produktech je často skromnější (půda v Evropě má relativně nízký obsah selenu). 

Potraviny které obsahují vysokou dávku selenu jsou: vepřová játra, kuře, salám, vejce, sýr ementál, tuňák, makrela, humr, brazilské ořechy, kokosový ořech, bílé zelí, paprika, brokolice, chřest, bílé fazole, čočka, cizrna a mandarinky.

Jsou doplňky stravy selenu nutné a užitečné?

V naprosté většině případu lze denní potřebu selenu pokrýt vyváženou stravou živočišnými nebo rostlinnými potravinami které obsahují selen. Nedostatek však hrozí při velmi jednostranné stravě (vegetarián/vegan) nebo při onemocněních, při kterých se může vstřebávat příliš málo selenu. Lidé kteří by měli použít doplněk stravy jsou:

Genetická porucha při příjmu selenu

Zánět onemocněních střev

Slabost ledvin

Nedostatek selenu v těle

Pokud máte v krvi příliš málo selenu, může se u vás rozvinout například imunitní nedostatečnost nebo omezená funkce svalů. Nedostatek selenu navíc zhoršuje funkci štítné žlázy.

Nedostatek selenu je velmi vzácný. Ohroženi jsou lidé, kteří mají problém s příjmem selenu, například kvůli chronickému zánětlivému onemocnění střev. Mezi možné příznaky nedostatku selenu patří bíle skvrny na nehtech a vypadávání vlasů. 

Výraznější nedostatek selenu ovlivňuje štítnou žlázu a imunitní systém, ale i další oblasti a funkci těla. Mezi typické nedostatky selenu patří:

 • Narušená funkce štítné žlázy
 • Problémy s mužskou plodností
 • Náchylnost k infekci
 • Ztráta váhy
 • Zácpa
 • bolest hlavy
 • Zhoršená paměť
 • Poruchy spánku
 • Bolest kloubů
 • Svalové poruchy.

Nadbytek selenu v těle

Pokud trpíte nadbytkem selenu, nebo jste se předávkovali tak vaše tělo přijímá více než 300 mg selenu denně. Akutní předávkování se obvykle projevuje hnusnou vůní vašeho dechu. Trvalé předávkování selenu má vážné vedlejší účinky a může způsobit například:

 • Nevolnost a průjem
 • Bolest kloubů
 • Porucha zraku
 • Zhoršená paměť
 • Kožní a zubní problémy

1. Místo

BrainMax Zinc Complex, Zinek, Selen, Měď a Kurkuma

BrainMax Zinc Complex je český produkt který je unikátní díky směsi zinku, selenu, bio kurkumy a mědi. Složení tohoto produktu bylo navrženo pro podporu imunity, plodnosti, hormonální rovnováhy a pro podporu kostí, vlasů, pokožky a nehtů.

Zinc Complex obsahuje Zinek biglycinát, který patří k nejúčinnější formě zinku díky jeho vstřebatelnosti.  

Jaké má účinky BarinMax Zinc? Má pozitivní vliv na: funkci imunitního systému, chrání buňky před stresem, zlepšuje plodnost a reprodukci, drží normální stav kostí, vlasů, kloubů, nehtů a pokožky. A mnoho dalšího..

V jedné kapsli najdete: 15mg zinku, 1mg mědi, 100 ug selenu a 460 mg bio kurkumy.

Výrobce doporučuje 1 kapsli denně společně s jídlem.

2. Místo

BrainMax Testoboos, 100 vegan kapsle

BrainMax Testoboos je unikátní směs 7 bylin, které mají pozitivní vliv na plodnost, potenci, hormony a také na pohlavní orgány.

Jedná se o výhradně český přírodní produkt, který obsahuje ty nejlepší a nejsilnější extrakty z rostlin. Častokrát se  tomuto produkt přezdívá „přírodní viagra“.

Složení má pozitivní vliv na zdraví orgánů, rovnováhu pohlavních hormonů, plodnost, sexualitu a vitalitu, zdraví močového systému a sexuálního libida. Dále má vliv na sebedůvěru, bystřejší mysl, radost, zdravé srdce, pomůže k nárůstu svalové hmoty a posílí vaše kosti.

Jaké přírodní byliny můžete v jedné kapsli najít? Mácu peruánskou, aswagandhu, skořici, tribulus terrestris, tongkat ali, catuabu a muiru puamu.

Jedna kapsle obsahuje: maca extrakt 10:1 300mg, Bio ashwaganda extrakt 10:1 300mg, skořici std. na 3% ikarinu 250 mg, tribulus terrestris std. na 90% saponinů, tngkat ali extrakt 10:1 250 mg, catuaba extrakt 10:1 100 mg a muiru puamu extrakt 12:1 100mg. 

Cena produktu se pohybuje od 799 Kč.

3. Místo

Swanson Selenium (L-selenomethionine)

Tento produkt obsahuje vysokou dávku selenu, který hraje klíčovou roli v ochraně prostaty, srdce a mnoha dalších orgánů v našem těle.

Produkt Selenium je vhodný pro ty kteří chtějí: předejít kardiovaskulárním chorobám, neplodnosti, ochraně kognitivního procesu a při onemocnění štítné žlázy.

Jedna dávka obsahuje 100mcg selenu (L-selenomethioninu).

Balení obsahuje 200 kapslí za cenu 209 Kč.

4. Místo

NOW Selenium, 90 rostlinných kapslí

NOW selenium je esenciální minerál v rostlinných kapslí, který je především vhodný i pro vegetariány a vegany.

Selen je pro lidský organismus velmi důležitý. Můžeme ho přijímat z běžné rostlinné stravy, nebo také i z doplňků stravy.

Jaké výhody má selen od výrobce NOW? Jak už jsme zmínili je vhodný pro vegany a vegetariány a přispívá k normální spermatogenezi.

Jedna dávka obsahuje 200 ug Selenu (z L-selenmethioninu).

Balení obsahuje 90 rostlinných kapslí za 249 Kč.

5. Místo

Swanson Selenium Complex, Selen Glycinát

Máme zde další produkt od výrobce Swanson, tentokrát se ale jedná o Swanson Selenium Complex, který hraje velmi důležitou roli v ochraně kardiovaskulárního onemocnění a v ochraně dalších důležitých orgánů.

Jedna kapsle obsahuje 200 mcg selenu (selenium glycintátu).

Balení obsahuje 90 kapslí za 129 Kč.

6. Místo

Viridian Selenium – 90 kapslí

Viridian Selenium je produkt, který je čím dál více populárnější a věnuje se mu velká pozornost díky tomu, že složení obsahuje nejvíce možnou formu biologického L-seleno-methioninu.

Proč se stal tento produkt velmi populárním? Jeho složení obsahuje kombinaci zinku, selenu, mědi a BIO kurkumy. Díky tomuto složení vás ochrání před kardiovaskulárním onemocněním, správnou hladinou cholesterolu a podpoří i autoimunitní onemocnění.

Proč zvolit tento produkt? Složení obsahuje 100% aktivní složky, kapsle jsou rostlinného původu, produkt neobsahuje žádné geneticky modifikované složky a je vhodný i pro vegany.

Balení obsahuje 90 kapslí za 499 Kč.

7. Místo

Doctor’s Best Comprehensive Prostate Formula

A na posledním místě máme Doctor’s Best Comprehensive Prostate, který především podporuje prostatu. Díky složení bylin, které byli vědecky zkoumány vám pomohou podpořit vaší prostatu, díky nejlepším bylinným výtažkům.

Složení obsahuje bylinné výtažky: saw palmetto, kůra afrického Pygeumu, rostlinných sterolů CardioAid a kopřivy. Tobolky obsahují lykopen, zinek, Vitamín D3 a B6 a zinek.

Je vhodný především pro podporu zdraví a prostaty.

Složení obsahuje: vitamín D3 1000 UI, Vitamín B6 50 mg, Zinek 15 mg, Selen 200 mcg, Měď 1mg, Extrakt z pilových bobů 640 mg, Kardioidní rostlinné stereoly 95%, Extrakt z kopřivy 300mg, Extrakt z afrického pygeumu 100mg, Lykopen 15 mg a směs tokoferolů Decanox 8 mg

Balení obsahuje 120 kapslí za 969 Kč.

Nejlepší selen na trhu

Publikováno 9.10.2021

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Jak se vám líbil článek?

Začněte hlasovat!

Hodnocení 0 / 5. Kolik lidí hlasovalo: 0

Tento příspěvek nemá zatím žádný hlas! Buďte první!

1 Comment

Leave a Response

Pin It on Pinterest

Share This