HubnutíMagazínVýživa

Nejlepší probiotika – recenze, diskuze a zkušenosti

Jaká probiotika jsou nejlepší na trhu? Připravili jsme si pro vás recenzi a srovnání těch nejlepších a kvalitních probiotik na trhu!

TOP 1. místo

BrainMax Quercetin & Bromelain

Jedná se o univerzální olej pro všechny typy pokožky. Pokožku především hydratuje, redukuje tvorbu vrásek a hojí jizvy

Přibližná cena: 699 Kč

2. místo

Doctor’s Best Betaine HCl + Pepsin

Jojobový olej navrací pevnost a rovnováhu vaší pokožky. Především pomáhá hojit vaší kůži. Dále také regeneruje vlasy.

Přibližná cena: 399 Kč

3. místo

Ecce Vita Probiomix probiotika

Ricinový olej je výborný pomocníkem při péči o suchou pokožku. Podporuje hojení jizev a dokáže redukovat vrásky.

Přibližná cena: 849 Kč

Nejlepší probiotika – recenze a zkušenosti

 • BrainMax Quercetin & Bromelain
 • doctor Best Betaine HCI + Pepsin
 • Ecce Vita Probiomix – probiotika
 • Swanson Dr. Stephen Langers
 • Reflex Nexgen PRO Mlutivitamin
 • Swanson Epic Pro probiotika 25 kmenů
 • NOW Probiotic – 10 – probiotika
 • Dr. Formulated Probiotics once daily Prenatal
 • KIKI Health – Zeolite With Activated Charcoal
 • Ecce Vita Gut Protect
 • Nordic Flora Probiotic Kids – probiotika pro děti
 • Swanson Lactobacillus Rhamnousus
Nejlepší probiotika na trhu: recenze a zkušenosti

Co jsou probiotika?

Probiotika (laktobacily) jsou živé organismy, které při konzumaci mají pozitivní vliv na mikroorganismy v těle. Jednoduše řečeno, v těle máme špatné a dobré bakterie, probiotika jsou ty dobré bakterie které léčí.

Bakterie jsou ve velké míře vnímány v negativní světle. Probiotika se skládají z těch dobrých bakterií, které pomáhají udržovat naše tělo zdravé a v dobré kondici. Pomáhají totiž bojovat proti mikrobům jako jsou například: Plísně, viry, prvoci a bakterie.

Velké množství probiotik dokážeme získat z doplňků stravy, a nebo z potraviny jako například: jogurt, podmáslí kváskový chléb, tvaroh, kombucha nebo kysané zelí. 

Hlavním úkolem probiotik je udržovat zdravou rovnováhu ve vašem těle. Názorným příkladem je když jste nemocní, bakterie do vašeho těla pronikají více a jejich počet se zvyšuje. Díky doplněním těch “dobrých” bakterií oproti špatný obnovují vaší rovnováhu v těle a díky tomu se budete cítit lépe.

Ještě bych zde měl zmínit jaký že se můžete setkat taky s označením laktobacily. Rozdíl mezi probiotiky a laktobacily není takřka žádný. Tak se také můžete setkat s názvem prebiotika, jedná se o nestravitelné složky, které známe pod jménem vláknina.

Probiotika pro děti?

Probiotika jsou prospěšná pro děti i dospělé jedince. Pokud je vaše dítě nemocné, a jeho léčení vyžaduje léčbu antibiotiky tak díky použití probiotik dokáže zkrátit příznaky nemoci. Probiotika se dají také použít při průjmu, plynatosti a ekzému u dětí. Doporučujeme se však poradit se svým doktorem před podáváním těch léků.

Kde probiotika pomáhají?

Nejprospěšnějším místem probiotik jsou samozřejmě střeva (především tlusté střevo). Dále se vyskytují:

 • Kůže
 • Plíce
 • Ústa
 • Střeva
 • Močové cesty

Výhody probiotik

Asi 70 % imunitních buněk v těle se nachází ve střevním traktu. Z tohoto důvodu denně konzumované probiotické potraviny přispívají k posílení obranyschopnosti. 

Jsou také velmi užitečné při prevenci a léčbě průjmu (jak u dětí, tak u těch které jsou způsobeny antibiotickou léčbou). A pomáhají regulovat střevní průchod, takže příznivě působí při zácpě a zejména u starších osob.

Díky jejich schopnosti regenerovat střevní mikroflóru přispívá jejich každodenní užívání také ke zlepšení trávicího zdraví a posílení ochrany před střevními infekcemi.

Kromě toho má jeho pravidelný příjem podle některých studií pozitivní efekt mimo jiné při léčbě chronických a zánětlivých onemocnění střev, syndromu dráždivého tračníku a Crohnovy choroby.

Bylo prokázáno, že hrají příznivou roli při alergiích a potravinových intolerancích, zejména při intoleranci laktózy a vaginálních infekcích.

Podobně existují určité důkazy, že pokud jsou užívány jako součást zdravé a vyvážené stravy, pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v krvi.

Potraviny obsahující Probiotika

Mezi nejběžnější probiotické potraviny v naší stravě patří:

 • Fermentovaná mléka: jako například jogurt nebo kefír
 • Fermentovaná zelenina: jako například olivy a kysané zelí.

Kromě toho je na trhu mnoho potravin obohacených probiotiky. Mohou být také užívány v tabletách, kapslích a jiných farmaceutických přípravcích, které obsahují různé druhy bakterií.

Jaké je dávkování?

K dosažení blahodárných účinků, které probiotika nabízejí je nutné, aby jejich konzumace byla pravidelná a prodloužená. Nedá se mluvit o konkrétním množství, ale spíš o tom aby jídelníček obsahoval několik porcí probiotických potravin každý den.

Nyní lidem, kteří trpí nějakým typem střevní flory, ať už způsobenou střevní infekcí, nebo nějakou antibiotickou léčbou nebo stresem, by kromě dodržování diety obsahující probiotické potraviny mohlo být odporučeno užívat probiotický doplněk stravy. 

1. Místo

BrainMax Quercetin & Bromelain

BrainMax quercetin a Bromelain

Orientační cena: 699 Kč

BraiMax Quercetin & Bromelain je směs kvalitních Probiotik která se vyskytuje ve slupkách bobulí, cibule, zelenině a rajčatech. 

Quercetin je rostlinný flavonoid který se nachází především v semenech, listů, zelenině, červené cibuli a v určitém druhu ovoce. Druhou složkou je Bromelain což je enzym pocházející z ananasu. V jedné dávce najdeme 800mg Quercetinu a 200mg Bromelainu.

Produkt obsahuje 100% přírodní BIO složení a je vhodný pro vegetariány a vegany.

BrainMax probiotika jsou k dostání ve forě kapslí. Doporučují se 2 kapsle denně 20 minut před jídlem.

2. Místo

Doctor Best Betaine HCI + Pepsin

Betaine HCI Pepsin Gentian Bitters

Orientační cena: 399 Kč

Dalším produktem v řadě je Doctor’s Best Betaine HCl + Pepsin & Gentian Bitters – jedná se o probiotika s pepsinem a hořcem které jsou skvělé pro normální trávení.

Tento produkt je především vhodný pro podporu normálního trávení. 

Složení obsahuje 3 hlavní složky: 

 • Betain HCI
 • Pepsin – enzym podporující trávení bílkovin
 • Hořec – bylina která se používá při optimalizaci zažívání.

Jaké má Hořec žlutý účinky? Bylina je známe více jak 2000 tisíce let, a její účinky pomohou především při problémech se zažíváním, podpoří chuť k jídlu, skvělý lék proti zánětům a infekcím, pomáhá zlepšit krevní oběh a mnoho dalšího.

Probiotika obsahují následující složky: Betain HCI 605 mg, Pepsin 25 mg a Hořec žlutý 20 mg. K dostání jsou ve formě kapslí.

3. Místo

Ecce Vita Probiomix

Probiomix Ecce Vita

Orientační cena: 849 Kč

Ecce vita Probiomix se umístil na třetím místě. Probiotika Ecca obsahují aktivní probiotické bakterie s FOS probiotiky a inulinem. V jedné kapsli najdete 10 kmenů které obsahují probiotické bakterie, s více jak 30 miliard živých kultur.

Probiotika jsou vhodné pro zažívání a podporu imunitního systému.

Balení je vhodné uchovávat v chladné místnosti při teplotě 5 stupňů.

Probiotika Ecce obsahují složky: Bifidobacterium  lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus a Saccharomyces boulardii. V balení najdete 30 potahových kapslí.

4. Místo

Swanson Dr.Stephen Langer’s Ultimate 16 probiotických kmenů v komplexu s prebiotiky FOS

Ultimate 16 strain Probiotic with FOS Swanson

Orientační cena: 249 Kč

Swanson probiotikum patří k nejoblíbenějším na trhu které obsahuje až 16 jedinečných kmenů bakterií a probiotik FOS.

Skvělá volba při podpoře imunitního systému a tlustého střeva. Navíc díky složení je probiotikum obohaceno o fruktooligosacharidy. Jedna dávka obsahuje až 3,2 miliard CFU

Balení obsahuje 60 kapslí.

Probiotikum obsahuje složení: Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis.

5. Místo

Reflex Nexgen® PRO Multivitamín + Digestive Enzymes, 120 kapslí

NEXGEN PRO Multivitamin Reflex

Orientační cena: 599 Kč

Reflex Nexgen jsou prémiová probiotika které obsahují All-in-one vitamíny, organicky vázané minerály, živé probiotické kultury, rostlinné extrakty, bioaktivní enzymy,  růrzé druhy vitamínů a až 38 bio aktivních složek ve vyváženém poměru!

Probiotikum Reflex nabízí tu největší čistotu, kvalitu a využitelnost.

Jaké má hlavní účinky Reflex Nexgen? 

 1. Podporuje trávení
 2. zlepšuje regeneraci
 3. Podporuje metabolismus
 4. Rychlejší rekonvalescence po zranění
 5. Lepší vstřebávání živin

Tento produkt patří k tomu nejlepšímu co pro své tělo můžete udělat.

Složení obsahuje dále také: vitamín A, vitamín D3, vitamín E, vitamín K2, vitamín C, vitamín B1, vitamín B2, niacin, vitamín B6, kyselina listová, vitamín B12, biotin, kyselina pantothenová, hořčík, zinek, měď, mangan, selen, chrom, l-cholin, kvercetin, a několik extraktů.

6. Místo

Swanson Epic Pro probiotika 25 kmenů, 30 mld CFU, 30 kapslí

Epic Pro 25-strain Probiotic Swanson

Orientační cena: 399 Kč

Epic Pro 25 strain je probiotikum které obsahuje až 25 probiotických vybraných kmenů a 7 druhů bifidobakterií. 

Probiotika podporují zdravé trávení, střeva a gastrointestinální trakt.

Složení swanson probiotik obsahuje: Lactobacillus acidophilus La-14, Bifidobacterium lactis Bl-04, Bifidobacterium lactis Bi-07, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei Lc-11, Lactobacillus paracasei Lpc-37, Lactobacillus plantarum Lp-115, Lactobacillus rhamnosus Lr-32, Lactobacillus salivarius, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus gasseri , Bifidobacterium infantis, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus fermentum, Bifidobacterium animalis, Lactobacillus fermentum Lf-33, Lactobacillus reuteri, Saccharomyces boulardii, Lactobacillus bulgaricus Lb-87, Lactobacillus brevis Lbr-35, Bifidobacterium bifidum Bb-06, Bifidobacterium breve Bb-03, Bifidobacterium longum a FOS.

7. Místo

NOW Probiotic-10, probiotika, 25 miliard CFU, 10 kmenů

Probiotic-10 25 bilion NOW

Orientační cena: 399 Kč

NOW Probiotic patří k velmi silným probiotikům které obsahují 10 kmenů bakterií a 25 miliard CFU v jedné dávce.

Jedná se o přírodní výrobek, který je vyroben z těch nejlepších surovin. Nenajdete zde žádnou sóju ani lepek!

Složení NOW Probiotic obsahuje: Značková směs 10 kmenů probiotických bakterií Probiotic-10, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve , Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

8. Místo

Dr. Formulated Probiotics once daily Prenatal (probiotika pro těhotné, kojící)

Probiotika Dr.Formulated

Orientační cena: 649 Kč

Dr. Formulated Probiotics je skvělý a unikátní doplněk stravy který je vhodný pro podporu imunitního systému jak pro maminky, tak pro dítě. Vhodný je především i pro těhotné ženy, protože dokáže posílit zdraví a rozmanitost mikrobiomu.

Probiotikum obsahuje 16 kmenů a více jak 20 miliard CFU. ení obsahuje 30 kapslí.

Vhodný produkt pro těhotné a kojící ženy.

9. Místo

KIKI Health – Zeolite With Activated Charcoal (Zeolit s aktivním uhlím), 60g

Zeolite with activated charcol

Orientační cena: 389 Kč

KIKI Health je unikátní probiotikum založené na přirozeném minerálu vulkanického původu pocházející ze sopečné oblasti v Turecku.

Zeolit s aktivním uhlím se používá i po tisíce let jak k vnějšímu tak vnitřnímu použití. Při zpracování dochází že uhlí je vyrobeno z kokosových ořechů, které jsou čištěny párou kvůli odstraněním nečistot.

Produkt je vhodný proti nadýmání a správné zažívání.

10. Místo

Ecce Vita Gut Protect

Gut Protect with sustamine

Orientační cena: 1499 Kč

Ecce Vita Gut Protect je skvělé především pro správnou funkci střevního traktu. Dokáže ochránit buňky před oxidativním stresem a podporuje metabolismu bílkovin. 

Hlavní složkou je zde Sustamine® L-Alanyl-L-Glutamine. Dále obsahuje: 

 • Glycyrrhiza glabra
 • Zinek
 • Aloe Vera

Balení obsahuje 130g a doporučené dávkování je 1 vrchovatá lžička rozpuštěná ve sklenici vody.

11. Místo

Nordic Flora Probiotic Kids, Probiotika pro děti

Nejlepší probiotika na trhu pro děti

Orientační cena: 579 Kč

12. Místo

Swanson Lactobacillus Rhamnosus, 5 miliard CFU, 60 rostlinných kapslí

lactobacillus Rhamnosus with FOS od Swanson

Orientační cena: 259 Kč

Probiotika pro děti

Jak jsme již zde řekli, probiotika jsou živé mikroorganismy, které přirozeně se nacházejí v tenkém a tlustém střevě. Zodpovídají za vytvoření přirozené obranné bariéry proti patogenním mikrobům a virům. 

Hrají velmi důležitou a klíčovou roli při udržování vašeho zdraví. Tyto bakterie a kvasinky se také podílejí na optimálním průběhu trávení a asimilaci živin poskytovaných potravou.

Tomuto komplexnímu ekosystému říkáme mikrobiotia a je přítomna od narození a doprovází nás po celý život. 

Dejte si ale pozor, u dětí se také mohou objevit vedlejší účinky jako například: 

 • Ekzém
 • Dermatitida
 • Alergie
 • Trávicí infekce
 • Průjem
 • Akutní nebo chronická zácpa
 • Nadýmání
 • Plynatost

Děti mají trávicí systém ještě “nevyzrálý” a mikrobiota se snadno destabilizuje.

Kojené děti mají často lepší imunitu, protože těží z obranyschopnosti své matky

Kojenci, kteří pijí umělé mléko, někdy potřebují trochu více povzbudit ke zlepšení imunity.

Jaké kmeny vybrat pro děti? Užívání mléčných fermentů, až už jsou jakékoliv, umožňuje obohatit a obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Všechny jako takové mohou mít příznivý vliv na imunitní systém kojenců. 

Probiotika pro miminka

Trápí se vaše miminko zácpou nebo kolikou? Možná by bylo dobré mu dát probiotika. Tyto živé organismy totiž obnovují rovnováhu střevní flory a mají pozitivní vliv i pro miminka!

Probiotika jsou živé organismy, které při požití v dostatečném množství mají pozitivní účinky na zdraví a nad rámec tradičních nutričních účinků. 

Pokud to není až zase tolik nutné vašemu miminku podávat probiotika, stačí zvolit pestrou stravu které je bohatá na ovoce a zeleninu. Dejte si ale pozor, lékaři nedoporučují probiotika dětem mladším 3 měsíců. 

Probiotika se nacházejí ve formě doplňků stravy vhodných pro malé děti, miminka nebo kojence. Můžete také zakoupit dětské mléko v lékárně, které je obohaceno o tyto organismy. Například mateřské mléko, které přirozeně obsahuje probiotika, bude vždycky účinnější než kojenecké mléko zakoupené v lékárně. 

Jaké jsou výhody probiotik?

Existuje velké množství různých bakterií a každý kmen má své specifické vlastnosti. Například některé budou prospěšné k úlevě od zácpy a jiné zase slouží jako prevence během užívání antibiotik.

Jogurt a probiotika

Probiotické jogurty jsou skvělým způsobem, jak začít den. Dobré bakterie v jogurtu mohou pomoci s trávením a hubnutím, poskytují výhody pro zdraví srdce a zlepšují zdraví pokožky. Obsahují také vápník, který je důležitý pro silné kosti.

Jogurty s probiotiky najdete v místním obchodě s potravinami, nebo lékárně a nebo si je můžete objednat z internetu. 

Můžete je jíst samotné jako svačinku společně například s granolou během snídaně. Jsou také skvělým doplňkem do smoothie, protože obsahují probiotika!

Jaké potraviny obsahují živé aktivní probiotické kultury? 

 • Jogurt (zkontrolujte štítek a ujistěte se, že je na něm uvedeno “obsahuje živé kultury”)
 • Kefír (kvašený mléčný nápoj)
 • Kysané zelí nebo nakládaná zelenina

Kimchi

Kimchi je tradiční korejský pokrm vyrobený ze zelí, ředkviček a další zeleniny. Je fermentováno solí a bakteriemi mléčného kvašení, aby vytvořilo svou jedinečnou chuť a vůni. 

vysoký obsah vitamínů A, B a C. Obsahuje také probiotika. 

Fermentační proces rozkládá rostlinná vlákna na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které mohou být využity střevními buňkami jako zdroj energie. To pomáhá udržovat vaše střeva zdravá!

Kimchi

Kysané zelí

Kysané zelí je kvašené zelí. Jedná se o starověké jídlo, které má především v Číně dlouholetou tradicí a je známé již to tisíciletí. 

Jedná se o jednu z nejlepších probiotických potravin na dnešním trhu.

Proces fermentace dodává kysanému zelí probiotické účinky, což znamená, že je dobrým zdrojem vitamínu C a dalších živin, které podporují optimální trávení a podporují také váš imunitní systém.

Můžete ho jít jak přílohu nebo ho přidat do sendvičů nebo salátů.

Kysané zelí

Nakládané okurky

Nakládané okurky jsou skvělým zdrojem probiotik. Probiotika jsou mikroorganismy, které žijí v naších střevech a pomáhají nám regulovat věci jako je trávení a imunitní funkce. 

Pomáhají nám zpracovávat jídlo a absorbovat živiny, což znamená, že jsou zvláště důležité pro lidi s trávicími problémy  (Crohnova choroba).

Nejlepší způsob jak získat probiotické potraviny, je fermentovat je sami. Můžete si také nakládané okurky lehce vyrobit doma.

Nakládané okurky

Kefír

Kefír je fermentovaný mléčný nápoj, který existuje tisíce let. 

Vyrábí se z kefírových zrn a lze jej použít při vaření k výrobě omáček, dresinků a dalších jídel. 

Kefír má mnoho zdravotních výhod, včetně pomoci při trávení, posílení imunitního systému, předcházení alergiím a zlepšení intolerance laktózy. 

Slovo kefír pochází z tureckého slova “keyif” což znamená “dobrý pocit”. První zmínka o kefíru byla v 9.století v Číně, kde byl označován za skvělý zdroj životní energie. 

Kefír

Čaj kombucha

Co je to kombucha? 

Kombucha je fermentovaný nápoj, který je vyroben z čaje, cukru a kvasinek. Obsahuje složení bakterií a kvasinek.

Říká se, že pomáhá snižovat záněty, posiluje imunitní systém a detoxikuje tělo. Kombuchu může být těžké najít v obyčejných obchodech. Ale na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou jej určitě zakoupíte. 

Můžete si vyrobit vlastní kombuchu doma, pokud máte ty správné ingredience. 

Jak vyrobit kombuchu?

Jak prospívají probiotika ženám?

Každý člověk si vyvine svůj vlastní jedinečný bakteriální ekosystém, které se nazývá mikrobiom a to v závislosti na několika faktorech: genetika, strava, věk, pohlaví a povolání. Tento systém se neustále a pořád mění na základě životní událostí, které mohou být ovlivňující: stres, změna práce, změna rutiny, cestování, nemoc, menopauza nebo těhotenství.

Proč je rozdíl mezi probiotiky pro ženy a muže? Protože ženy často reagují na gastrointestinální potíže mnohem jinak než muži. Vzhledem k anatomickým rozdílům mohou ženy pociťovat závažnější příznaky.

Jelikož se bakteriální ekosystém neustále mění, včetně trávicího traktu a bakterií, může být prospěšné začít denně konzumovat probiotické doplňky stravy.

Pokud však potřebujete zakoupit probiotika pro ženy, je důležité zvážit několik faktorů, proto je dobré se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Jsou probiotika bezpečná v těhotenství?

Konzumace probiotik během těhotenství nepředstavuje žádná rizika. Při výběru však buďte obezřetný a poraďte se s vašim ošetřujícím lékařem.

Výzkumy dokázaly, že užívání doplňků stravy během těhotenství nemělo nijak výrazně žádné špatné účinky na obyčejná probiotika. 

Jaké mají probiotika účinky?

Proč jsou tak “skvělé” a oblíbené u lidí? Protože mají příznivý vliv na zdraví těch, kteří je konzumují. Každá probiotika jsou ale jiná, a mají jiná specifika → tak pozor na to!

Existuje však kompletní a stručný přehled o jejich účinků. Mezi které patří:

 • Zlepšení střevního průchodu → Naše střeva obývá mnoho bakterií, jejichž užitečnost není potřeba demonstrovat. Studie ale také ukázaly, že pravidelná konzumace některých druhů probiotik umožňuje zlepšení nejen trávení některých potravin, ale také dokážou regulovat střevní průchod.
 • Snížení průjmu nejen u dětí → Některá probiotika (určité druhy), prokázala v několika studiích svou účinnost na průjem u malých dětí. Pravidelná konzumace těchto malých bakterií výrazně zkracuje dobu trvání průjmu. 
 • Pomáhají při trávení
 • Pomáhají při zpracování potravy ve střevech
 • Mají vliv na imunitní systém

COVID-19 a probiotika

Někteří vědci naznačují, že zlepšení střevního mikrobiomu prostřednictvím probiotických doplňků a stravy může pomoci v boji a léčbě infekce novým koronavirem SARS-CoV-2. 

Je známo, že COVID-19 poškozuje imunitní obranu těla prostřednictvím nadměrného množství zánětlivých cytokinů. To je považováno za hlavní příčinu zhoršení zdraví a nebo i dokonce smrti. 

Protože bylo vědecky prokázáno, že střevní flora posiluje imunitní systém a bojuje proti zánětu, vědci se domnívají, že probiotické doplňky mohou pomoci urychlit zotavení z coronaviru tím, že inhibují nebo omezují tuto cytokinovou bouři. 

Lidé s COVID-19 také hlásili gastrointestinální příznaky, jako je průjem, nevolnost, zvracení, bolesti břicha a ztráta chuti k jídlu.

Věděli jste že existují probiotika pro zvířata?

Probiotika pro kočky

Věděli jste že probiotika lze také můžete zakoupit pro kočky? Dají se pořídit nejen pro kočky, ale také pro další zvířata. 

Doplňky stravy s probiotiky pro čtyřnohé mazlíčky, obsahují bezpečný a účinný kmen prospěšných bakterií, které prokazatelně podporují normální střevní mikroflóru. Pokud chcete zakoupit některé doplňky pro kočky, doporučujeme se poradit s veterinářem. 

Probiotika pro psy

Prebiotika a probiotika jsou pro psy a kočky specifické doplňky stravy, které pomohou při zažívacích potížích nebo onemocnění střev. Stručně řečeno: mají pozitivní vliv na tlusté střevo.

Podle definice jsou prebiotika nestravitelné látky, jako jsou sacharidy (laktóza). Zajišťují, aby bakteriální střevní flora (mikrobiom) měla dostatek potravy a lépe prospívala. Posílené střevní bakterie podporují zejména tlusté střevo a působí pozitivně na zdraví psa. 

Na rozdíl od prebiotik jsou probiotika pro psy již živé organismy. Pokud pes přijme bakterie jako doplněk stravy prostřednictvím krmiva, uvádějí střevní floru zpět do rovnováhy a pomáhají s trávením. Probiotika jsou komerčně dostupná pouze jako doplněk stravy.

Máte nějaké zkušenosti s nejlepšími probiotiky pro psy? Napište nám!

Probiotika jako prevence infekcí dýchacích cest

Studie dokázaly, že probiotika dokážou zlepšit zdraví člověka regulací imunitního systému. 

Další studie dokázaly, že probiotické kmeny dokážou zabránit infekcím dýchacích cest. 

Víte že…

 1. Protože se jedná o živé mikroorganismy, musí být některé probiotické produkty uchovány v ledničce?
 2. Po tisíce let se probiotika používají při konzervačních technikách. Například bakterie v mléčných výrobcích se používají k fermentaci mnoha potravin. Fermentace je technika, jak prodloužit životnost potravin. A nepoužívá se jen ke kvašení mléka, ale také obilovin, ovoce, zeleniny a nebo ryb atd.. působením těchto bakterií se zabrání kontaminaci případných mikroorganismů, které je kazí.

Nejčastější otázky

Hlavním úkolem probiotik nebo dobrých bakterií je udržovat zdravou rovnováhu ve vašem těle. Berte to jako udržení těla v neutrální poloze. Když jste nemocní, špatné bakterie pronikají do vašeho těla a jejich počet se zvyšuje. A to vyvede vaše tělo z rovnováhy. Dobré bakterie bojují proti těm špatným bakteriím a obnovují rovnováhu ve vašem těle.

Mezi nejběžnější potraviny, které přirozeně obsahují probiotika, nebo mají probiotika přidaná patří: jogurt, kombucha, kefír, kysané zelí, okurky, kváskový chléb a některé sýry.

Některé zprávy spojují probiotika se závažnými infekcemi a dalšími vedlejšími účinky. Lidé s největší pravděpodobností mají problémy s imunitním systémem, lidé po operace + další, kteří trpí závažným onemocněním. 

Mezi ovoce s vysokým obsahem probiotik patří: banány, vodní meloun nebo jablka.

Další užitečné otázky:

Jak užívat probiotika?

Probiotika jsou nejúčinnější při užívání nalačno. Například užívání probiotik alespoň 30 minut před jídlem, zkrátí dobu, za kterou se ty dobré bakterie dostanou do vašeho střeva. Probiotika jsou doplňky stravy, které obsahují prospěšné bakterie přirozeně se vyskytující ve vašem střevním traktu.

Kdy brát probiotika?

Většina lékařů doporučuje, buď si vzít probiotika ráno nalačno, nebo v lepší případě před jílem nebo hnedka na začátku jídla. Protože toto je doba, kdy je prostředí vašeho žaludku nejméně kyselé, protože vaše tělo ještě nezačalo produkovat žaludeční kyselinu ve velkém množství, aby začalo trávit potravu.

Co jsou to probiotika?

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré zejména pro trávicí systém. Obvykle je považujeme za choroboplodné zárodky. 

Vaše tělo je plné těch dobrých ale i špatných bakterií. Probiotika se často nazývají právě ty “dobré” a užitečné bakterie, protože pomáhají udržovat vaše střeva zdravá.

Lze užívat probiotika s antibiotiky?

Doplnění střev probiotiky pomáhá obnovit rovnováhu střevního mikro biomu po užívání antibiotik. Kombinovat probiotika s antibiotiky není špatné, protože pomáhají vám vyčistit váš žaludek a mají pozitivní vliv na vaše zdraví.

Jak dlouho se doporučuje užívat probiotika?

Přesná délka užívání probiotik je velmi těžká otázka, protože tu ve vzduchu visí mnoho otázek, například jak je vaše onemocnění specifické kvůli kterému konzumuje probiotika? Podle vědců může konzumace prášku po dobu 1 až 2 týdnů zlepšit infekční průjem nebo projem související s antibiotiky. 

Některé dávky mohou obsahovat konzumaci až několik prášků denně, proto je dobré se poradit se svým ošetřujícím lékařem, nebo se podívat na obsah letáku, kde budete mít napsané doporučené dávkování od výrobce.

Na co jsou probiotika?

Na co jsou vhodná probiotika? Probiotika jsou živé mikroorganismy, které mají při konzumaci nebo na aplikaci na tělo mít zdravotní přínos a výhody. Můžeme je nalézt v jogurtech a dalších fermentovaných potravinách, doplňcích stravy a kosmetických výrobcích. 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.