Magazín

9 tipů jak zhubnout bez hladovění

Přinášíme vám několik tipu jak začít hubnout aniž byste museli začít hladovět.

Jak zhubnout a nehladovět

1) Nevynechávejte jídlo

Ti, kteří celý den jedí, nebo právě naopak nesní vůbec nic, jsou vystaveni vysokému riziku, že si večer vyvinou nutkání začít jíst. Pravidelné stravování po celý den a plnohodnotná jídla jsou lepší než malé a nezdravé svačinky každou chvilku. A především je dobré si zapamatovat, že dobrá snídaně je základem každého dne. Ke snídani se doporučuje jíst například: musli, ovoce, celozrnné výrobky.

2) Vychutnejte si jídlo

Pocit sytosti se dostaví až asi po dvaceti minutách. Ten, kdo jí rychle si neuvědomí, že má žaludek už dávno plný. Hladina cukru v krvi dramaticky stoupá, což uvolňuje příliš mnoho inzulínu. Hladina krevního cukru se proto velmi rychle snižuje, což vede k nové chuti a nutkání k dalšímu jídlu.

3) Dostatek spánku

Spát alespoň 7 hodin v noci vám nejen umožní během dne být v dobré kondici, ale také méně hladovět. Tělo se nesnaží obnoví energii spánku jídlem a nedostatek spánku také snižuje produkci leptinu (hormon odpovědný za sytost). Nedostatek spánku proto může vést k touze po jídle.

4) Nenechte své tělo hladovět

Pokud opravdu cítíte fyzický hlad, poslouchejte své tělo! Místo toho, abyste se vrhli na čokoládu, zmrzlinu a lupínku, vyzkoušejte tyto jídla:

Potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, ořechy a zeleninu)
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin 

5) Pijte dostatek tekutin

Pokud to není hlad, ale jen chuť k jídlu a obžerství, pití teplé vody může pomoci vyhnout se určitým touhám po jídle. Abyste se vyhnuli přejídání, je dobrým řešením pít dostatek tekutin po celý den. Neslazený čaj nebo zeleninový vývar mohou pomoci potlačit chuť k jídlu.

6) Všímejte si vašich chyb v jídle

Hlad nebo nutkání se cpát jídlem, často může být způsobeno nudou nebo určitým emočním stresem. Než se vrhnete na zásoby cukroví, musíte se proto zaposlouchat a položit si otázku, zda máte opravdu hlad. Pokud se chutě zrodí po emočním stresu nebo frustraci, je pak nutné pokusit se najít nějaký alternativní způsob než jídlo, jak tento emoční stav zlepšit. Procházka na čerstvém vzduchu vám pomůže vyčistit hlavu.

7) Naslouchejte svým touhám

Někdy také může pomoci jednoduše následovat své touhy a dát si třeba čtvereček čokolády nebo dort, po kterém tak toužíte. Pokud budete bude jíst věci, které vám přinášejí potěšení.

8) Vyhýbejte se stresu

Každý, kdo má tendenci jíst ve stresu, by si toho měl být vědom a měl by dbát zejména na to, aby měl zdravý životní styl tím, že se bude vyhýbat nadměrným zdrojům stresu.  Než ležet na gauči s pytlíkem brambůrek, můžete si například číst knihu nebo si jít zaběhat, odpočinout a vyčistit si hlavu. Na jedné straně vám tyto aktivity umožňují najít rovnováhu tváři v tvář stresu v každodenním životě. Na druhou stranu vytvářejí rozptýlení, aby se vyhnuli nutkání k jídlu tím, že zapomenou mít chuť na cukr. Pokud však přepadne touha po jídle, určitá jídla nabízejí dobrou alternativu k nezdravým svačinkám. 

9) Zapisujte si co právě jíte

Pokud se opravdu chcete zabývat každým jídlem, je dobré si například stáhnout aplikaci kalorické tabulky, a podle nich se rozhodnout jaké jídlo zvolit.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.