DalšíMagazínZdraví

Spála a spalničky: jak se projevují?

Spála a spalničky jsou dvě nakažlivá onemocnění způsobená virem, která postihují zejména děti, ale mohou mít vážné následky i pro dospělé jedince. I když jsou tyto choroby často zmiňovány společně, existují mezi nimi významné rozdíly ve výskytu, symptomech, prevenci a důsledcích. V tomto článku si detailněji probereme jak spálu, tak spalničky, a zdůrazníme důležitost očkování jako klíčový faktor v boji proti těmto onemocněním.

Spála a spalničky: jak se projevují

Spála

Spála, známá také jako příušnice, je virové onemocnění způsobené virem příušnic. Typickými příznaky jsou zduření slinných žláz, zejména těch umístěných pod ušima, což může způsobit bolest a nepohodlí.

Dalšími možnými příznaky je horečka, únava, bolesti hlavy a ztráta chuti k jídlu. V některých případech může spála vést k zánětu varlat (orchitida) u mužů nebo zánětu vaječníků (ooforitida) u žen.

Spála je nakažlivá nemoc, která se šíří především slinami, například kýcháním nebo kašláním. Její prevence spočívá v očkování MMR vakcínou, která chrání proti spále, spalničkám a zarděnkám.

Spalničky

Spalničky jsou dalším virovým onemocněním, a to způsobeným virem spalniček.

Toto onemocnění má vážnější povahu než spála a může mít závažné komplikace.

Typické symptomy spalniček zahrnují vyrážku, vysokou horečku, kašel a zánět spojivek.

Nejzávažnější komplikací spalniček je zápal plic (pneumonie) a zánět mozku (encefalitida), což může vést k trvalým následkům nebo dokonce smrti.

Spalničky jsou velmi nakažlivé a šíří se prostřednictvím kapének z dýchacího traktu. Očkování MMR vakcínou je také efektivní prevencí proti spalničkám, a to i ve spojení s prevencí spály a zarděnek.

Chcete zhubnout? Vyzkoušejte proteinovou dietu!

Mix slim recenze
Ketomix recenze

Jaké mohou nastat komplikace?

Spála a spalničky mohou způsobit vážné komplikace a dlouhodobé důsledky pro postižené osoby. Kromě komplikací jako je zánět plic a zánět mozku, mohou spalničky vést k trvalým poškozením zraku nebo sluchu.

U spály mohou muži trpět zánětem varlat, který může negativně ovlivnit plodnost. Prevence těchto nemocí je tedy mimořádně důležitá, aby se minimalizoval rizikový faktor pro výskyt těchto závažných následků.

Nepodceňujte očkování, je velmi důležité!

Očkování hraje klíčovou roli v boji proti spále a spalničkám. MMR vakcína, která chrání proti oběma těmto onemocněním, je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit riziko výskytu a šíření těchto chorob.

Díky očkování se podařilo v mnoha zemích výrazně snížit výskyt spály a spalniček, což má pozitivní dopad na veřejné zdraví.

Je důležité si uvědomit, že očkování nechrání pouze jednotlivce, kteří jsou očkováni, ale také celou komunitu.

Princip kolektivní imunity znamená, že pokud je dostatečný počet lidí očkován, nemoc nemá dostatečný prostor k šíření, což chrání i ty, kteří nemohou být očkováni z důvodu například alergií či oslabeného imunitního systému.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.