HubnutíMagazín

Jak na zdravou stravu pro děti?

Zdravá strava pro děti

Správné stravování pro děti je důležitou součástí zdravého životního stylu. Je to něco, co by se měli děti učit v útlém věku. Připravili jsme si v článku základní principy, jak pomoci vašemu dítěti jíst zdravě. Před provedením jakýkoliv změn ve stravě je důležité prodiskutovat dietu a nutričními potřeby vašeho dítěte s lékařem nebo výživovým poradcem:

– Poskytněte dítěti alespoň 3 jídla denně a mezi nimi i zdravé svačiny

– Zvyšte obsah vlákniny ve stravě vašeho dítěte

– Omezte sůl a slané potraviny

– Povzbuďte své dítě, aby měli dostatečný pitný režim. Snažte se vyhýbat slazeným nápojům a džusům které mají vysoký obsah cukru.

– Nedávejte svému dítěti nízkotučnou dietu, aniž byste si promluvili s poskytovatelem zdravotní péče vašeho dítěte. Děti do 2 let potřebují dostatek proteinů a tuků ve stravě, aby pomohly růstu jejich nervovému systému.

– Podávejte vyvážená jídla.

– Místo smažení zkuste péct, grilovat a opékat jídlo.

– Snižte příjem cukru vašeho dítěte.

– Ke svačině nabídněte ovoce nebo zeleninu.

– Omezte používání másla a “těžkých” omáček.

– Podávejte více libového masa, kuřecího masa, ryby a fazole.

Další doporučené zdravé potraviny:

Zrna: Potraviny které jsou vyrobeny z pšenice, ovsa, rýže, kukuřičné mouky, ječmene nebo jiného obilného zrna, jsou obilné produkty. To zahrnuje například: celozrnný chléb, hnědou rýži a ovesné vločky. Zaměřte se převážně na celozrnné výrobky.

Zelenina: Vyberte si různé druhy zeleniny, včetně tmavě zelené, červené a oranžové zeleniny.

Ovoce: Jakékoliv ovoce nebo 100% ovocná šťáva se dá zahrnutou do skupiny ovoce. Ovoce může být čerstvé, konzervované, mražené nebo sušené a může být celé nebo nakrájené. Studie doporučují aby kojenci nesměli pít žádnou šťávu před 12 měsícem věku bez souhlasu lékaře. Také doporučují, aby děti ve věku 1 až 3 roky neměly více než 0,5 litrů šťávy denně. 

Mléčné výrobky: Mléčné výrobky a mnoho potravin které jsou vyrobeny z mléka, jogurtu a sýru jsou považovány za součást této skupiny potravin. Vybírejte produkty bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku, stejně jako ty, které mají vysoký obsah vápníku.

Protein: Důležité jsou bílkoviny! Vybírejte nízkotučné nebo libové maso a drůbež. Vyberte více ryb, ořechů, semen, fazolí a hrášků.

Ještě bych zde rád zmínil, že například rostlinné oleje patří k dalším důležitým potravinám, které mají životně důležité živiny a měly by být také zahrnuty do stravy v malých množstvích. 

Tipy na správnou výživu:

Zde je několik tipů, které je dobré dodržovat:

– Snažte se kontrolovat, kdy a kde vaše dítě jí jídlo. Zajistit pravidelné jídlo a svačiny je základ pro zdravé stravovací návyky.

– Zapojte vaše dítě do výběru a přípravy jídla. Naučte své dítě rozhodovat, jaké potravin jsou dobré na základě nutričních hodnot.

– Pokud možno, dejte přednost potravinám s těmito živinami: vitamín E, vápník, hořčík, draslík a vlákninu.

– Snažte se omezit používání obrazovky dítěte maximálně na 1 hodinu.

– Podporujte fyzickou aktivitu dítěte.

– Podpořte vaše dítě, aby během fyzické aktivity pilo dostatek tekutin.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.