DalšíMagazínZdraví

Čím nahradit prášek do pečiva?

Vítejte na našem blogu plném chutí a kulinářských tajemství! Dnes se zaměříme na jednu z nejčastěji používaných přísad ve vaření a pečení → prášek do pečiva. Avšak, pokud jste se dostali až se, zřejmě jste se při přípravě některých receptů setkali s nezvyklou situací, že jste prášek do pečiva zapomněli koupit a doma žádný není… Ale nezoufejte. Existuje totiž několik účinných a dostupných alternativ, které můžete použít, abyste dosáhli stejných fantastických výsledků. Připravte se na objevování nových možností, jak nahradit prášek do pečiva a dosáhnout tím výtečného výsledku při vaření a pečení.

Čím nahradit prášek do pečiva?
1

Co je prášek do pečiva?

Prášek do pečiva je jedna z nezbytných přísad, kterou najdete v mnoha receptech na pečení.

Možná jste se však někdy zamysleli, co je přesně prášek do pečiva a jak funguje. V tomto článku se podíváme na to, co prášek do pečiv vlastně je, jaký je jeho účel a jaké jsou jeho alternativy, pokud ho nemáte při ruce.

Prášek do pečiva je bílý prášek, který je složen zejména z kyseliny citronové a jedlé sody.

Když se prášek do pečiva přidá do těsta nebo do směsi na pečení, dochází k chemické reakci mezi kyselinou citronovou a jedlou sodou při kontaktu s vodou nebo teplem.

Tato reakce uvolňuje oxid uhličitý, který vytváří bubliny a tím způsobuje kynutí těsta.

Hlavním účelem prášku do pečiva je teda zajištění kynutí a „lehkost“ pečiva. Když je správně použit, prášek do pečiva pomáhá těstu vykouzlit nadýchanou a vzdušnou konzistenci. To je obzvláště důležité u pečení dortů, sušenek, muffinů a chleba, kde se očekává křupava vnější vrstva a měkké vnitřní jádro.

Pokud však prášek do pečiva nemáte po ruce nebo máte chuť vyzkoušet něco nového, existuje několik alternativ, které můžete použít. Jaké to jsou?

Chia Shake recenze a zkušenosti
2

Čím nahradit prášek do pečiva?

1) Kypřící směs

Existuje komerčně dostupné kypřící směsi, které mohou být skvělou volbou při nahrazení prášku do pečiva. Tyto směsi obsahují kombinaci různých kypřících látek, jako je jedlá soda a kyselina citronová. Stačí postupovat podle instrukcí na obalu, abyste získali požadovaný kypřící efekt.

2) Jedlá soda

Jedlá soda je přírodní látka, která je dostupná v každém obchodě. Pokud preferujete přírodní ingredience při vaření, nahrazení kypřícího prášku jedou sodou je skvělá volba. Při kontaktu s kyselinou, jako je kyselina citronová, kvasnice nebo kyselé mléko, dochází k chemické reakci, která uvolňuje oxid uhličitý a způsobuje kynutí těsta.

3) Šlehaná vejce

Použití šlehaných vajec je přirozenou a tradiční cestou, jak dosáhnout kypřícího efektu. Vejce obsahují bílkoviny a tuky, které při šlehání vytvářejí vzdušné bublinky a pomáhají těstu získat lehkou konzistenci. Šlehaná vejce mohou přidat do pečiva jemnost, vláčnost a hebkost. Přispívají k vytvoření měkkého a nadýchaného vnitřku pečiva. Navíc šlehaná vejce mohou zlepšit chuť a dodají pečivu jemnou a sladkou vůni.

4) Kyselé mléko, jogurt nebo kvasnice

Kyselé mléko, jogurt nebo kvasnice jsou přírodní zdroje kypřících látek. Když je použijete jako náhradu za prášek do pečiva, jejich kvasný účinek pomůže těstu vykouzlit nadýchanou strukturu.

Ketomix: recenze, zkušenosti a slevový kod
3

Na závěr…

Je však důležité mít na paměti, že každá alternativa může mírně ovlivnit chuť, texturu kypřící výsledek pečiva. Proto je dobré být připravený na experimentování a případně upravit recept dle potřeby.

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.