ČlánkyRecenze

Maca peruánská – recenze, zkušenosti, jak vybrat a jaká je nejlepší?

5
(9)

Co je to Maca peruánská? Jaké má účinky? Jaké jsou druhy Macy? A jak vybrat nejlepší Macu peruánskou? Pojďte se s námi podívat na recenze a zkušenosti této nejstarší byliny na světě.

Nejlepší Máca peruánská 

TOP 1. místo

Bio Maca

 

Bio MACA nabídne tu nejlepší možnou BIO formu Macy peruánské. Kvalitní výrobek od BIOMedical.

Přibližná cena: 179 Kč

2. místo

NUTRISLIM MACA

 

Výborná a kvalitní Maca od známé Slovinské firmy NUTRISSLIM.

Přibližná cena: 208 Kč

3. místo

BrainMax Pure Maca BIO

Kvalitní a 100% organická BIO Maca od výrobce BrainMAx.

Přibližná cena: 259 Kč

Co je to Maca Peruánská?

Máca Peruánská (neboli také lepidium meyenii) je rostlina, která pochází z rodu řeřichy a její původ je z jihoamerické části Peru – And. Je známá již desítky století, a také se řadí mezi nejstarší byliny na světě. Historie této byliny sahá až před Inckou říši. 

Tato bylina se začala především používat díky jejímu blahodárnému účinku na naše tělo. Používá se především při podpoře fyzické odolnosti, výkonosti a povzbuzení. Dále také zvyšuje energii a používá se hlavně při fyzickém výkonu a posilování. Nejdůležitější část na této bylině je kořen který dosahuje velikosti okolo 5 cm. Průměrná výška rostliny dosahuje okolo 10 až 15 cm.

Nejdůležitější částí u této byliny je kořen! 

Rostlina se nachází především ve vyšších nadmořských výška (okolo 3500 až 4500), kde musí být intenzivní sluneční záření a velmi těžké podmínky aby tato rostlina mohla dobře kvést. Životnost rostliny se pohybuje okolo 2 let.

Bylina se značí především velmi aromatickým a silným zápachem.

Maca peruánská byla vždy používána (v Peru) především při léčbě tuberkulózy, anémie, rakoviny žaludku, mužské potence, zlepšení sexuální produkce, menstruačních poruch a sterility. 

Bylina se prodává buď v doplňcích stravy (prášek a nebo tabletky), nebo jí také můžete zakoupit jako bylinu i čaj.

Sportovci jí především používají díky jejímu energetickému „nakopnutí“.

Máca peruánská výhody

Účinky

1) Zlepšuje prostatu

2) Udržuje zdravé kosti a jejich kvalitu

3) Zlepšuje kvalitu spánku

4) Posiluje imunitu těla

5) Podporuje produkci spermií a plodnost

6) Po užití dodává energii a zlepšuje fyzickou vytrvalost

7) Má protinádorové účinky

Druhy Macy peruánské

Na světe můžete najít 3 základní druhy této byliny:

1) Červená MacaPatří k těm nejvzácnějším druhům Mácy vůbec. Obsahuje velké množství antioxidantů a aminokyselin. Je velmi účinná při léčbě prostaty, pomůže v boji proti nádorům a také dokáže zlepšit kvalitu kostí. Je vhodná i pro děti.

2) Černá MacaČerná maca ve skutečnosti pochází z macy Peruánské. Je totiž vyrobena z jejího kořene. Má stejné léčivé účinky jako žlutá a červená maca. Její hlavní výhodou je že zlepší produkci kvality spermií u mužů a dokáže zlepšit kvalitu spánku.

3) Žlutá MacaTato odrůda Macy je známá především díky její krémové barvě. Hlavní rozdíl je, že působí jako velmi silné afrodiziakum které má velmi silné účinky u mužů i žen. 

Maca se vyskytuje v několika množstvích odrůd i barev.

Nejlepší dieta na hubnutí

Jaké vitamíny a složky obsahuje?

1) Polypeptidy

2) Vlákninu

3) Lipidy

4) Aminokyseliny

5) Vápník

6) Draslík

7) Vitamín C

8) Vitamín B

9) Alkaloidy

10) Mastné kyseliny 

11) Fosfor

12) Zinek

13) Jod

14) Saponiny a mnoho dalšího…

Dávkování

Dávkování Macy je různé, záleží totiž na druhu a výrobci. Například produkt Maca Peruánská, od výrobce BioMedical doporučuje konzumovat jednu čajovou lžičku (5g) 1 až 3 denně. Ale jak jsme zde už zmínili, dávkování může být různé a pokud si nevíte rady, kontaktujte svého doktora nebo nutričního poradce.

1. Místo

Bio Maca

Výrobce BioMedical se zaměřuje na výrobu zdravých produktů, doplňků stravy, superpotravin a fitness doplňků. BioMedical se snaží klást důraz na BIO kvalitu svých potravin.

Bio Maca od této firmy se stala poslední dobou velmi populárním doplňkem stravy. Díky jejímu účinku na naše tělo, které jsme si zde už popsali.

Výrobek neobsahuje žádné éčka, přísady ani konzervační látky. Všechny dostupné složky jsou zde BIO. Důkazem je také slivenský BIO certifikát SK-BIO-003.

Složení macy obsahuje 70% žluté macy a 30 % mix červené, fialové a černé Macy. Jedna tableta obsahuje až 500 mg kořene macy.

Balení můžete zakoupit buď v gramáží 100g nebo 400g. Cena se pohybuje od 179 kč.

2. Místo

NUTRISSLIM MACA

Na druhém místě se umístila BIO ROOT MACA POWDER od výrobce Nutrisslim. Tento výrobce pochází ze Slovinska, a zabývá se výrobou superpotravin a doplňků stravy v té nejlepší možné BIO kvalitě.

Maca je známá již po tisíce let. Byla objevena již před dobou Inků. A patří k nejstarším bylinám na světě. 

Dá se také použít jako dochucovadlo k pokrmům a nebo nápojům.

Balení obsahuje 100g za cenu 270 Kč. 

Výrobce doporučuje dávkování zhruba 3g – 5g denně.

3. Místo

BrainMax Pure Maca BIO

BrainMax nabídne BIO a 100% organickou peruánskou Macu, která je vyráběna tím nejlepším a nejstarším způsobem na světě = sušením na slunci v peruánských Andách v nadmořské výšce 4 000m nad mořem.

Dokáže zlepšit energii, sílu a pomůže také optimalizovat hormony ve vašem těle. Dále také umí zlepšit plodnost, vitalitu, vytrvalost a zdraví. 

Může se konzumovat zvlášť jako doplněk stravy nebo i jako dochucovadlo k pokrmům. 

Složení je 100% BIO a Vegan. Balení obsahuje 200g za cenu 259 Kč. 

4. Místo

BrainMax Pure Maca želetinová BIO prášek

Na čtvrtém místě se umístila také Maca od výrobce BrainMAx, akorát tentokrát v želatinové formě prášku. Jaký je rozdíl v tom rozdíl? Při zpracování se navíc přidá voda, která pomůže přirozeně absorbovat škrob v rostlině a díky tomu se maca zahřeje a škrob se začne pomalu rozkládat.

Pro koho je vhodná? Pro ty kteří potřebují: zlepšit vytrvalost, zvýšit energii a sportovní výkon.

Složení Macy je 100 RAW a v BIO kvalitě. 

Balení obsahuje15g BIO Macy v želatinové formě za cenu 259 Kč.

5. Místo

Swanson Maca Extrakt (řeřicha peruánská)

Výrobce Swanson patří k největším výrobcům doplňků stravy na světě. Její založení bylo zhruba před více jak 50 lety.

Výrobek Maca Extrakt nebo-li také řeřichy peruánské, je organický koncentrát který je vhodný i pro vegany.

Složení obsahuje v jedné rostlinné kapsli 500 mg Výtažku z kořene Macy 4:1.

Balení obsahuje 60 rostlinných kapslí za cenu 169 Kč.

6. Místo

NATU – Maca černá BIO prášek

Natu.cz je český výrobce který vyrábí superpotraviny, doplňky stravy a mnoho dalšího. Společnost se snaží ukázat lepší cestu, sílu čistoty a přírody. 

Maca je ve světě velmi uznávána, ale také je řazena mezi nejstarší byliny na světě. Používá se jak v kuchyni, tak jako doplněk stravy díky jejímu účinku na naše tělo a metabolismus.

Složení je v RAW, VEGAN a Bio kvalitě. Balení obsahuje 200g prášku za cenu 319 Kč.

7. Místo

Viridian Maca Extrakct

Na předposledním místě se umístil výrobek od Britské firmy Viridian. Tato firma byla založena v roce 1999, a za tu dobu je známá po celém světě.

Už odjakživa se používá jako stimulant, který pomáhá zlepšit fyzickou a psychickou kondici.

Balení obsahuje 60 kapslí za cenu 599 Kč.

Tento výrobek je dražší než ostatní, zato ale nabídne: parametry Kosher, složení obsahuje pouze 100% aktivní složky a výrobek neobsahuje žádné geneticky modifikované složky. 

Složení obsahuje extrakt z Macy peruánské (extraktu z kořene) v té nejlepší bio kvalitě 400 mg.

8. Místo

Planet Friendly Maca

Na poslední místě máme Macu od známé firmy Planet Friendly. Tato firma vznikla skupinou přátel, kteří milují kvalitní potraviny a přírodu.

Maca je už jako nejstarší bylina na světě považována za velmi dobrý a kvalitní životadudič.

Tento výrobek je vyroben ze superpotravin a přírodních zdrojů.

Balení obsahuje 125g Macy (extrakt) za cenu 169 Kč.

Složení obsahuje 100% výtažek z Macy peruánské

Vliv Mácy peruánské na nervový systém, náladu a stres

Maca je klasifikována jako adaptogen, tedy rostlina s vlastnostmi, které regulují rovnováhu lidského nervového systému. Stejně jako ostatní adaptogeny, maca pravděpodobně působí na osu hypotalamu a ovlivňuje sekreci mediátorů stresu. Také se věří, že maca může pomoci zabránit vzestupu a poklesu hladiny cukru v krvi a dokáže podpořit zdraví nadledvinek, které regulují náladu a energii po celý den. 

Adaptogenní vlastnosti macy se odrážejí na zvýšené odolnosti vůči stresu, snížení úzkosti a zvýšení fyzické a duševní výkonnosti. Počáteční studie na lidech také naznačují, že maca může zlepšit náladu lidí v depresi. 

Původ macy

rostlina Maca (Lepidium meyenii) je druh řeřichy z čeledi brukvovitých (Brassicaceae).Roste i v nadmořských výškách přes 4000 metrů v nehostinných podmínkách. Rostlina je velmi nenáročná na půdu, hnojení a závlahu. Jednoletá bylina tvoří zpeřené listy dlouhé asi 20 cm a bílou až červenou, nebo někdy černou hlízou. Listy chutnají jako místní řeřicha zahradní a často se konzují v salátech.

V Evropě je však téměř výhradně dostupný maca prášek z mletého kořene. Kořen připomíná ředkvičku a včerstvém stavu chutná podobně. Sušením nebo vařením se však hořčičné oleje ztrácejí a kořen pak chutná oříškově nasládlý. 

Rostlina Maca se vyskytuje volně v Andách, ale jako plodina se pěstuje již více než 2000 let. 

Maca snižuje hladinu cholsterolu

Co by to bylo za superpotravinu, kdyby nemohla mít také pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a trávení? Maca obsahuje celou řadu rostlinných sterolů jako je sitosterol, kampesterol, ergosterol atd..

Všechny tyto rostlinné steroly jsou přírodní látky, které se výrazně podobají živočišnému cholesterolu, ale hladinu cholesterolu nezvyšují, naopak snižují.

Kde můžete koupit prášek macy?

Jelikož je řeřicha andská jako zelenina v Evropě, USA a Číně poměrně neznámá, jako čerstvou rostlinu ji jen stěží někde koupíte. Možná najdete čerstvé hlízy od ekologických zemědělců, bio obchodů nebo prodejen zdravé výživy, ale to zatím není příliš pravděpodobné.

Především je však Maca uváděna na trh jako přírodní sexuální „zesilovač“ pro muže, o kterém se říká, že zvyšuje libido a zároveň plodnost.

Nejčastější otázky a odpovědi

Odpovídáme na nejčastější otázky a odpovědi na které se lidé dotazují ohledně macy.

K čemu je maca dobrá?

Maca snižuje hladinu cholesterolu, optimalizuje trávení, zvyšuje potenci, zlepšuje libido, zmírňuje úzkosti a deprese, zvyšuje plodnost a činí vás odolnými vůči stresu.

Kdy je dobré užívat macu?

Zvláště doporučujeme užívat macu na začátku dne, tedy ráno nebo v poledne. Vzhledem k tomu, že maca má více stimulující a probouzející účinek, neměla by se používat později (odpoledne, večer).

Pomůže maca při hubnutí?

Pomáhá vám maca zhubnout? Díky vysokému obsahu bílkovin (okolo 14 procent) vám maca dokáže pomoci nejen při budování svalů, ale také při hubnutí.

Je maca dobrá pro tělo?

Prášek macy má revitalizační účinek, posiluje imunitní systém, pomáhá proti depresím a chronické únavě. O zázračné hlíze se navíc říká, že je to „přírodní viagra“, bylinné afrodiziakum zvyšující potenci a plodnost u mužů.

Jaké má vedlejší účinky maca?

V jednotlivých případech se mohou vyskytnout poruchy trávení jako bolesti žaludku, průjem a plynatost. Kromě toho byly také hlášeny zprávy o mírném krevním tlaku, bolestech hlavy a hyperaktivitě. 

Máca peruánská recenze

Publikováno 10.06.2022

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Jak se vám líbil článek?

Začněte hlasovat!

Hodnocení 5 / 5. Kolik lidí hlasovalo: 9

Tento příspěvek nemá zatím žádný hlas! Buďte první!

Leave a Response