MagazínZdraví

Ostropestřec u koní: přirozená bylina pro podporu jater

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina, která má pro koně mnoho zdravotních a výživových přínosů. Obsahuje totiž látky, které podporují funkci a regeneraci jater, chrání je před toxickými látkami, zlepšují metabolismus, imunitu a kvalitu kůže. Je také bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů.

Ostropestřec u koní

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů koní, která se podílejí na:

  • Trávení
  • Detoxikaci
  • Hormonální rovnováha

Játra jsou také jediným orgánem, který se dokáže sám obnovit po poškození. Nicméně, játra mohou být zatěžována různými faktory, jako jsou léky, chemikálie, paraziti, infekce, stres, nevhodná krmiva nebo nadměrná fyzická zátěž.

V takových případech je vhodné podpořit játra přírodními látkami, které jim pomohou se zotavit a fungovat správně.

Ostropestřec je jednou z nejúčinnějších bylin pro podporu jaterní funkce u koní. Obsahuje komplex flavonoidů, známý jako silymarin, který má silné hepatoprotektivní, protizánětlivé a antioxidační účinky.

Silymarin chrání jaterní buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, zvyšuje syntézu bílkovin a urychluje regeneraci jaterní tkáně.

Také zvyšuje vylučování žluči, která je důležitá pro trávení tuků a odstraňování odpadních látek z organismu.

Ostropestřec je prospěšný pro koně s různými jaterními problémy, jako jsou jaterní cirhóza, hepatitida, žloutenka, mastná játra, jaterní kolika, jaterní intoxikace nebo jaterní selhání.

Také pomáhá koním s metabolickým syndromem, inzulínovou rezistencí, laminitidou, PPID (Cushingovou chorobou), fotosenzitivitou, alergiemi, ekzémy, lupénkou nebo srstí špatné kvality.

Ostropestřec je také vhodný pro koně, kteří jsou vystaveni vyšší fyzické zátěži, jako jsou závodní, vytrvalostní nebo pracovní koně, neboť podporuje energetický metabolismus a zvyšuje výkonnost.

Ostropestřec se podává koním ve formě:

  • Semen
  • Výlisků
  • Granulí
  • Tinktur

Semena ostropestřce je třeba namočit nebo rozemlít, aby se uvolnily účinné látky. Výlisky, granule a extrudáty jsou již připravené pro snadné podávání.

Tinktury se podávají do vody nebo do úst.

Doporučená denní dávka ostropestřce pro koně je 10-20 g na 100 kg tělesné hmotnosti.

Může se podávat dlouhodobě nebo jako kúra po dobu 4-6 týdnů.

Je bezpečný a nemá žádné vedlejší účinky, pokud se dodržuje správné dávkování.

Kůň

Ostropestřec je tradiční česká rostlina, která má pro koně mnoho zdravotních a výživových přínosů.

Podporuje funkci a regeneraci jater, chrání je před toxickými látkami, zlepšuje metabolismus, imunitu a kvalitu kůže.

Je také bohatým zdrojem vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Ostropestřec je vhodný pro koně s různými jaterními problémy, metabolickými poruchami, alergiemi, kožními onemocněními nebo pro koně, kteří jsou vystaveni vyšší fyzické zátěži.

Zdroje článku:

Effect of Milk Thistle (Silybum marianum) Seed Cakes by Horses Subjected to Physical Exertion – PubMed [online]. [cit. 27. 01. 2024]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35318098/

7 Science-Based Benefits of Milk Thistle [online]. [cit. 27. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits

Milk thistle benefits: Liver, skin, cholesterol, weight loss, and more [online]. [cit. 27. 01. 2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.