Magazín

Kapusta – jaké obsahuje vitamíny?

Kdo z nás věděl že zelenina může být tak skvělá? Ačkoliv kapusta má kořeny v římské a řecké kultuře, v některých zemích není až zase tak populární. Tato listová zelenina se stala populární kolem roku 2012, když se objevila na jídelním stole v řadě restauracích s Michelinskou hvězdou. A postupně se stala víc populární i ingrediencí mnoha foodblogerů. 

kapusta

Zatímco nejpopulárnější u nás je listová kapusta, můžete se u nás nebo i ve světě setkat s různými druhy – každá má jinou barvu, chuť, texturu a jiné výživové hodnoty. V dnešní době je pěstována po celém světě, ale nejvíce se však vyskytuje v Evropě. 

Jaké obsahuje látky?

Vitamín C – vitamín C, neboli kyselina askorbová je vitamín, který se rozpouští ve vodě. Vitamín C hraje důležitou roli při infekci, hojení ran, imunity a patří k velmi silným antioxidantům, který dokáže neutralizovat škodlivé a volné radikály.

Vitamín K – je rozpustných v tucích, který se vyskytuje ve dvou formách. Vitamín K pomáhá vytvářet různé bílkoviny, které jsou potřebné pro srážení krve a stavbu kostí.

Vitamín A – nejvíce tohoto vitamínu můžeme najít v mrkvi. Vitamín A stimuluje tvorbu a aktivitu bílých krvinek, jenž se podílí na stavbě kostí a pomáhá udržovat zdravé buňky.

Vitamín B6 – vitamín B6, nebo také pyridoxin je vitamín, který je rozpustný ve vodě, a přirozeně se vyskytuje v mnoha potravinách a doplňcích stravy.

Folát – folát je forma vitamínu B9, který je rozpustný ve vodě a můžeme ho najít přirozeně v několika potravinách. Pomáhá tvořit DNA a RNA a podílí se na metabolismu bílkovin.

Vláknina – vláknina je druh sacharidů, který tělo nedokáže strávit. Vláknina pomáhá regulovat spotřebu cukrů v těle, pomáhá udržet sytost a hladinu cukru v krvi.

Mangan

Jak působí na naše zdraví?

Kapusta obsahuje rostlinno-chemickou látku zvanou glukosinoláty a sloučeniny které obsahují sýru. Kapusta patří k vysoce výživnou potravinou, která se doporučuje zahrnout do vašeho jídelníčku. 

Lidé, kteří užívají léky na ředění krve nebo k léky k prevenci krevních sraženin, se někdy obávají konzumace kapusty nebo jiné listové zeleniny, která se bohatá na vitamín K. Vitamín K má jedinečný účinek, který pomáhá při srážení krve a může také ovlivnit účinky některých léků na ředění krve. 

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.