MagazínRecenze

TOP 7: nejlepší vitamín D: recenze, zkušenosti a jak vybrat?

Co je to vitamín D? Jaký vitamín D je nejlepší? Připravili jsme si pro vás recenze, zkušenosti a všechny důležité informace, které potřebujete o vitamínu D vědět.

Nejlepší vitamín D

TOP 1. místo

NaturLab – Liposomální vitamín D3

Jedná se o univerzální olej pro všechny typy pokožky. Pokožku především hydratuje, redukuje tvorbu vrásek a hojí jizvy

Přibližná cena: 599 Kč

2. místo

Vitamin D3 1000IU

Jojobový olej navrací pevnost a rovnováhu vaší pokožky. Především pomáhá hojit vaší kůži. Dále také regeneruje vlasy.

Přibližná cena: 199 Kč

3. místo

Nobilis Tilia Ricinový olej

Ricinový olej je výborný pomocníkem při péči o suchou pokožku. Podporuje hojení jizev a dokáže redukovat vrásky.

Přibližná cena: 384 Kč

Co je to vitamín D?

Vitamín D je nezbytně důležitý vitamín především pro zdravé zuby a kosti. Vitamín D je nezbytný pro naše tělo, metabolismus ale naše tělo si ho nedokáže samo “jen tak” vyrobit. Hlavním zdrojem vitamínu D, je sluneční záření.

Je rozpustný v tucích (stejně jako vitamín A, K a E), a nachází se především v potravinách živočišného původu. 

Vitamín D, nebo se také můžete setkat s názvem kalciferol, hraje velmi důležitou role v našem těle. Mezi nejznámější účinky patří například pozitivní účinky na zdraví kosti, zubů a imunitního systému. 

V zimním období je těžší získat vitamín D ze sluníčka, proto se doporučuje získávat tento vitamín z doplňků stravy a potravin. Vitamín D se ukládá v kůži, játrech, slezině, ledvinách, svalech nebo i v tukové tkáni. Nedostatek dokáže způsobit u dospělých lidí změkčení kostí, zlomeniny a u dětí dokonce dokáže způsobit křivici.

Pokud vaše tělo trpí nedostatkem vitamínů D, může se u vás projevit: porucha imunity, zvýšení infekcí, kardiovaskulární problémy, cukrovka a rakovina.

Denní dávka vitamínu D

Na internetu můžete najít různé názory, jaká by měla být správná a optimální dávka vitamínu D. Samozřejmě v první řadě záleží na věku, váze a dalších okolnostech daného člověka. Dávka u těhotných žen nebo starších lidí nad 60 let se bude velmi lišit.

Kojencům je doporučeno pravidelná konzumace vitamínů D jako doplněk stravy do jednoho roku.

U starších a dospělých lidí musí být nutné užívání vitamínu D. 

V zimním období zhruba od října do března je těžké ze sluníčka přijmout dostatek vitamínu D pro vaše tělo, protože sluneční záření je příliš slabé a kvůli zimě vaše pokožka je zakrytá oblečením.

Lidé od 1-70 let, by měli konzumovat okolo 20 µg/den. Osobo starší 70 let se doporučuje zhruba okolo 20 µg/den.

Zdroje vitamínu D

Jaké zdroje/potraviny obsahují nejvíce vitamínu D jsme napsali článek zde. My si zde však ty nejdůležitější vyjmenujeme: tuňák, pstruh, sleď, losos, sardinky, ústřice, houby, vejce a rozpuštěný sýr.

Vysoký obsah vitamínu D je především typický pro tučné ryby. Dalším skvělým zdrojem jsou vaječné žloutky, játra, maso, mléčné výrobky atd..

Potraviny které obsahují vitamín D, je bohužel omezený počet.

Pokud by jste chtěli splnit doporučenou denní dávku vitamínu D, museli byste každý den alespoň konzumovat 20 vajec.

Doporučuje se také konzumace cereálií, mléka a margarínu ke snídani. 

Co způsobí nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D se také dá nazvat jako hypovitaminóza D. Studie se domnívají, že na světě je více jak 1 miliarda lidí, jenž trpí nedostatkem vitamínu D.

U dětí to může mít za následek poruchy vývoje kostí a také křivici. U dospělých jedinců nastane demineralizace kostí a úbytků svalové tkáně, což může zapříčinit osteoporózu. Zapříčiní také deformaci kostí a to vede ke zvýšenému riziku zlomenin.

Na nedostatek vitamínu D trpí velké množství lidí. Například v Evropě trpí nedostatkem více jak 40 % obyvatel, a dalších 10 % má velký nedostatek. 

Velký nedostatek vitamínu D může způsobit i chronické onemocnění.

Nedostatkem trpí lidé především ti kteří: nechodí na denní světlo a tráví spoustu času doma, nosí dlouhé a tmavé oblečení, mají tmavší kůži nebo i lidé kteří užívají léky, jenž ovlivňují metabolismus.

Pokus si myslíte že trpíte nedostatkem, požádejte o radu svého praktického lékaře.

1. Místo

NaturLabs – Liposomální vitamín D3 + K2 – 30 kapslí

Tento Liposomální vitamín D3 + K2 je doplněk stravy od populární značky NaturLabs. Díky složení vitamín K2 a D3 v liposomální formě, má navíc vysokou biologickou dostupnost. Proč jsou vitamíny D3 a K2 tak důležité? Protože přispívají ke zdravému růstu kostí, zubů a pomáhají zlepšovat váš imunitní systém. viditelné výsledky se dostaví již po několik dnech/týdnech. Navíc složení těchto dvou vitamínů společně vytváří ideální kombinaci pro vaše tělo.

A jaká je cena? 30 kapslí stojí 599 Kč.

2. Místo

Vitamin D2 1000UI Warriors

Vitamín D2 od značky Warrior obsahuje 10000 UI D3 v jedné tabletě! Jedná se o biologicky nejdostupnější formu vitamínu D. Složení je navrženo tak, aby vaše tělo dostalo nejvíce možnou dávku vitamínu D3, který se vhodný doplněk pro zdravé zuby, kosti a dodá vašemu tělu navíc fosfor a vápník. Vitamín D je vitamín, který je rozpustný v tucích, a můžeme ho také najít v potravinách.

A jaká je cena? Balení 100 vám bude stát 199 Kč.

3. Místo

Viridian Vitamin D 60 kapslí

Viridian nabízí doplněk stravy vitamínu D, který obsahuje 100% BIO formu z extraktu žampionu dvouvýtrusového. Díky tomuto obsahu vám doplněk dokáže pomoci s  imunitní systémem a se správnou stavbou kostí + zajistí zdraví vašich zubů. Složení obsahuje vitamín D2 (400iu) – 10 mcg v jedné kapsli. Doplněk stravy je vhodný především pro sportovce, vytrvalé sportovce ale i také pro lidi kteří mají rádi zdravý životní styl.

A jaká je cena? Balení obsahuje 60 kapslí za 499 Kč.

4. Místo

NOW Vitamin D3 a K2 – 1000UI – NOW

Výrobce NOW přivedl na trh doplněk stravy s vysokým obsahem vitamínu K2 a D3, který je vhodný pro vstřebávání vápníku, zdraví kostí a zubů. Tento výrobek obsahuje v jedné kapsli Vitamín D3 1000 UI a Vitamín K2 45 μg. Navíc složení napomáhá vašemu kardiovaskulárnímu systému.

A jaká je cena? Balení obsahuje 120 rostlinných kapslí za 259 Kč.

5. Místo

Swanson Vitamin D3 – 5000 UI

Tento vitamín D3 od značky Swanson vám nabídne v jedné dávce až 5000 UI vitamínu D3. Doplněk stravy vám pomůže zlepšit imunitní systém, zlepší stav kostí a zubů, podílí se ba procesu dělení buněk a pomáhá k lepšímu vstřebávání vápníku a fosforu do vašeho těla.

Balení obsahuje 250 kapslí za 239 Kč.

6. Místo

Vitamin K2+D3 Optimum

Na šestém místě se umístil unikátní vitamín K2 + D3 od značky Warrior, který je ideální pro vstřebávání vápníku, zdravý kostí a zubů. Složení se skvělou kombinací důležitých vitamínu D3 a K2, které jsou rozpustné v tucích. Jedna kapsle obsahuje vitamin K2 100μg a vitamin D3 25µg.

A jaká je cena? Balení obsahuje 100 kapslí za 499 Kč.

7. Místo

PUHDISTAMO Super Vitamin D 4000 UI

Na sedmém místě se umístil Super Vitamin D od sportovní značky PUHDISTAMO. Tento doplněk obsahuje kombinaci vitamínu D, vitamínu A, omega-3 mastných kyselin a EPA DHA. Výrobek je vhodné konzumovat v zimním období, kvůli nedostatku slunečního záření na vaší pokožku. složky které tento výrobek obsahuje, jsou nezbytné pro fungování vašeho těla.

A jaká je cena? balení obsahuje 60 kapslí za 299 Kč.

Kdy a jak funguje suplementace vitamín D?

Pokud chcete začít užívat doplňky stravy za účelem zvýšit hladinu vitamínu D ve vaše těle, tak je dobré si uvědomit, že suplementace vitamínu D se obvykle projeví až za několik týdnů.

Čím silnější je nedostatek vitamínu D v těle, tím déle trvá, než se jeho „prázdné“ zásoby doplní a projeví se jeho účinek.

Jak dlouho trvá tvorba a vstřebávání vitamínu D na slunci? Tato otázka je velmi individuální, jelikož syntézu vitamínu D může ovlivnit mnoho různých faktorů jako je věk, typ pleti a roční období.

Většina lidí by měla přijímat vitamín D z potravy a slunečního záření, ale lidé kteří tráví většinu času uvnitř nebo žijí v oblastech, kde je omezené sluneční záření, by měli užívat doplňky stravy.

Je důležité si uvědomit, že nadměrná konzumace vitamínu D může být v některých případech toxická a může vést také k předávkování.

Účinky vitamínu D

Jak už jsem zmínil v našem článku, vitamín D má vliv na zdraví kostí a také pomáhá našemu tělu vstřebávat vápník a fosfor.

 Jaké jsou účinky vitamínu D? Co může v našem těle ovlivnit?

  • Podporuje psychiku
  • Podporuje imunitní systém
  • Zdravé kosti
  • Pozitivní vliv na mozek a nervy
  • Podporuje růst vlasů
  • Podporuje výkon svalů
  • Snižuje riziko rakoviny
  • Podporuje zdraví srdce
  • Podporuje metabolismus

Jak se vitamín D dostane do našeho těla?

Vitamín D si z více jak 80 až 90 % naše tělo tvoří samo a to pomocí slunečního záření (UV záření).

Zbylých 10 až 20 % přijímáme ze stravy, která je bohatá na vitamín D. V tomto případě je tu ale malý háček, jelikož na trhu není dostatek potravin, které obsahuje významné množství vitamínu D (tučné ryby, houby, vejce), které se konzumují každý den.

Kromě slunečního záření a stravy můžeme vitamín D přijímat z doplňků stravy.

Vliv vitamínu D na imunitní systém

Věděli jste, že vitamín D hraje klíčovou roli v imunitním systému? Protože pomáhá regulovat funkci buněk imunitního systému, včetně T-lymfocytů a makrofágu.

Správná hladina vitamínu D je velmi důležitá pro vás imunitní systém, protože jedině tak může správně fungovat.

Další funkcí, kterou má vitamín D je, že pomáhá omezovat zánětlivé imunitní buňky, a díky tomu podporuje produkci těch „správných“ imunitních buněk.

Pokud je ve vašem těle nedostatek vitamínu D, tak vaše tělo je mnohem více náchylné na infekční onemocnění a zánětlivé onemocnění.

Vitamín má skvělý účinek na posílení imunitního systému, avšak je velmi důležité si uvědomit že se nejedná o „zázračný lék“ v boji proti nemoci.

Vliv vitamínu D na naše svaly

Na internetu můžeme najít několik vědeckých výzkumů a studií, které dokázaly e suplementace vitamínu D může být užitečná nejen pro zlepšení síly ale také pro zlepšení svalového objemu (růst svalových buněk a svalových vláken).

Zároveň vitamín D dokáže zlepšit i fyzický výkon.

Jaké jsou důsledky nedostatku vitamínu D?

Největším rizikem, jaký může mít vitamín D pro vaše tělo jsou kosti! Protože nedostatek vitamínu D může mít významný vliv na růst vašich kostí.

Odvápnění a měknutí kostí může způsobit jeho nedostatek.

Nejvíce jsou ohroženy děti a kojenci, protože nedostatek vitamínu D v mladém věku může způsobit křivici, poruchy růstu kostí anebo trvalou deformaci kostí v oblasti plotének.

Navíc bylo podle vědeckých výzkumů prokázáno, že lidé s nedostatek vitamínu D mají sníženou svalovou sílu a jsou více náchylní k infekcím.

Dalšími nemocemi, kterými může nedostatek vitamínu D přispívat je například osteoporóza → tento druh onemocnění se projevuje především ve starším věku.

Jaký má vliv vitamín D na opalování?

Kdo má zvýšené riziko nedostatku vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D se může projevit u kohokoliv z nás. Avšak někteří lidé mohou být více „náchylní“. Ve směs se jedná o lidi, kteří jsou například imobilní, trpí chronickými onemocněními anebo potřebují zvláštní zdravotní péči. Mezi tuto skupinu můžeme zařadit straší lidi (60 a více let).

Tato věková skupina je více náchylná na nedostatek vitamínu D kvůli tomu, že jeho produkce s přibývajícím věkem klesá.

Jako další ohroženou skupinu zde máme i kojence! Jelikož i tato věková skupina je ohrožena na nedostatek vitamínu v útlém věku.

Co se stane při předávkování vitamínu D?

Stejně jako nedostatek může mít i předávkování vážné následky. Vystavením na slunci, nemůže dojít k předávkování vitamínu D. To však ale neplatí u doplňků stravy. 

Nadměrné předávkování vitamínu D může vést k velkému vstřebávání vápníku v krvi (hyperkalcémie), to může zapříčinit tvorbu ledvinových kamenů.

Jak se mohou projevovat vedlejší účinky? Bolest hlavy, ztráta chuti k jídlu, pocit slabosti, nervozita, žízeň a ledvinové kameny.

Ačkoliv se dá říci, že nadbytek vitamínu D je velmi vzácný. Nadbytek může způsobit toxicitu, která se dokáže projevit nemoci: hyperkalcémie, hyperkalciurie nebo nefrokalcinoza.

Historie vitamínu D

Historie vitamínu D sahá do 20 let 19 století. Kdy se tento vitamínu používal především z tresčích jater k prevenci a léčbě křivice hlavně u dětí. Pár let nato, byla prokázána souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a křivicí.

Nejčastější otázky:

Je to vitamín který je rozpustný v tucích, a o kterém již je dlouho známo, že pomáhá tělu absorbovat a zadržovat vápník a fosfor v těle. Oba jsou velmi důležité pro svatbu kostí. 

Když je vaše pokožka vystavena UV paprskům, produkuje se vitamín D. Některé potraviny, jako je losos, tuňák, nápoje na rostlinné bázi a obohacené potraviny + nápoje, mohou také poskytnout dostatek vitamínu D

Dobré zdroje vitamínu D jsou: tučné ryby (losos, sardinky, sleď a makrela), červené maso, játra, žloutky a obohacené potraviny (pomazánky a snídaňové cereálie).

Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu D patří ryby, houby, obohacené mléko, obohacené náhražky mléka, obohacené tofu, jogurt, snídaňové cereálie a pomerančový džus.

Nejlepší vitamín D na trhu v roce 2023

Aktualizováno 26.3.2023

Kategorie: hubnutí, výživa, recenze

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.