MagazínRecenze

TOP 5: Nejlepší glukosamin – recenze a srovnání

Co je to Glukosamin? Jaký je rozdíl mezi glukosaminem sulfátem a glukosaminem chondroitinem? Víte že hraje zásadní roli při budování chrupavky v našem těle? A v jakých potravinách se nachází?

Nejlepší glukosamin

Glucosamine & Chondroitin NOW

Swanson Glucosamine – Chondroitin SWANSON

Glucosamine – Glukosamin HCI

Nejlepší glukosamin na trhu

 1. Glucosamine & Chondroitin NOW
 2. Swanson Glucosamine, chondroitin & MSM
 3. Glucosamine – Glukosamin HCI
 4. Viridian MSM Glucosamine Complex 90 kasplí
 5. Glucosamine HCL Glukosamin hydrochlorid tablety.

Co je to glukosamin?


Glukosamin patří mezi aminocukry, a skládá se z glukózy (cukr) a glutaminu (aminokyselina), existuje však ve více formách ale nejznámější a nejběžnější je glukosamin sulfát.

S přibývajícím věkem hladina glukosaminu v těle klesá, a tím zpomaluje regeneraci chrupavky a kloubů. Pokud ve vašem těle nastane nějaký problém s “výrobou” glukosaminu v těle, chrupavka se začne automaticky degenerovat a začnou se objevovat různá onemocnění, jako je například osteoartróza.

Přirozeně se vyskytuje v tekutině kolem chrupavky a kloubů. Glukosamin jako doplněk stravy je čím dál více populárnější jak u sportujících jedinců tak u starší lidí.

Existují různé druhy glukosaminu. Mezi nejznámější patří:

 • Glukosamin sulfát
 • Glukosamin hydrochlorid
 • N-acetyl-glukosamin

Dříve byl z počátku nabízen jako injekce při aplikaci. V dnešní době je také možnost koupit doplněk stravy ve formě tablet, kapslí nebo tekuté formě.

Dávkování


Doporučené dávkování je okolo 1,5 až 2 g glukosaminu denně.

První účinky konzumace by se měli projevit už po několika týdnech. Lékaři doporučují, aby lidé konzumovali tyto denní dávky alespoň po dobu 2 až 6 měsíců.

Jaké má účinky?


Glukosamin má pozitivní účinky na naše tělo, mezi hlavní patří:

 • Antioxidační síla: pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem a bojuje proti poškození které je způsobeno volnými radikály. Pomáhá také díky svým ochranným účinkům předcházet předčasnému stárnutí organismu a vzniku některých onemocnění.
 • Protizánětlivé účinky: během konzumace glukosaminu, odhalil výzkum u pacientů pokles zánětů.
 • Podporuje zdravé klouby: glukosamin hraj zásadní roli při správné funkci kloubů. Regeneruje chrupavku a podílí se na pohyblivost a ochraně kloubů.

1) Glucosamine & Chondroitin NOW

Na prvním místě se umístil Glukosamin od velmi populární značky NOW. Složení nabízí kombinaci 2 známých složek, které jsou stavební kamenem pro zdravé klouby a chrupavky. Proč zvolit tento doplněk stravy? Obsahuje totiž dvakrát více glukosaminu – chondroitinu v jedné dávce. Balení osbahuje 60 tablet za cenu 439 Kč.

2) Swanson Glucosamine, Chondroitin & MSM

Doplněk stravy na podporu kloubů a chrupavek od Swansonu nabízí unikátní složení třech živin: glukosaminu, glukosaminu chondroitinu a MSM. Tyto složky dokážou ochránit vaší chrupavku, zlepšují flexibilitu a pohyb kloubů a pomáhají udržet pojivovou tkáň. Výrobce doporučuje konzumovat tablety 1 až 2 denně s jídlem/vodou. Balení obsahuje 120 tablet za cenu 396 Kč.

3) Glucosamine – Glukosamin HCI

Na třetím místě se umístil Glukosamin od Natural Nutrion, který se díky jeho kvalitě pyšní certifikátem z akreditované laboratoře. Složení obsahuje čistý glukosamin hydrochlorid → který je podle výzkumů tou nejlepší formou pro léčbu kloubů. Výrobce doporučuje konzumovat 1 a půl čajové lžičky denně. Jedna dávka obsahuje 1500mg glukosaminu hydrochloridu za cenu 580 Kč.

4) Viriadian MSM Glucosamine Complex 90 kasplí

Viriadian MSMS díky složení je maximálně účinný a zacílený produkt na trhu. Produkt patří mezi to nejčistější složení: splňuje parametry Kosher, složky jsou 100 aktivní, forma použitých kapslí rostlinného původu a výrobek není nijak geneticky modifikovaný.

5) Glucosamine HCL – Glukosamin hydrochlorid tablety

Na pátém místě se umístil glukosamin hydrochlorid od značky Warrior. Tento doplněk stravy vás překvapí složením: glukosamin hydrochlorid (HCL) a protispékavá látky: stearan hořečnatý rostlinného původu. Jedna dávka obsahuje 1000mg glukosaminu hydrochloridu. Doplněk stravy není vhodný pro děti a kojící ženy.

Původ


Glukosamin je molekula, která byla identifikována v lidské chrupavce. Jeho role v chrupavce je velmi zásadní, protože přispívá k její tvorbě a regeneraci.

Tato molekula je přirozeně přítomná v lidské těle, ale ačkoliv tělo má schopnost jí syntetizovat, její syntéza má tendenci s přibývajícím věkem klesat.

Nejčastěji je molekula doporučována jako doplněk stravy.

Glukosamin v potravinách


Glukosamin, jako takový je bohužel v potravinách nenachází.

Ve skutečnosti se vyrábí z chitinu extrahovaného z korýšů (krevety, humr, krab).

Historie


Glukosamin v Evropě není zase tak dlouho, některé výzkumy uvádějí že je konzumován jako doplněk stravy cca 10-15 let zpět. Tato látka je vůdci čím dál více zkoumána po celém světě, díky jeho účinkům pro nemocné klouby a chrupavky.

Psal se rok 1969 kdy vědci a lékaři poprvé informovali o klinickém použití glukosaminu při léčbě nemocný kloubů a problémy s osteoartrózou. Látka byla poté aplikována přímo do postižených kloubů a nebo podávána intravenózně.

Zpočátku se glukosamin používal jako injekce a jak jsme říkali, prokázal velmi pozitivní účinky u pacientů od bolesti kloubů.

V dnešní době je nabízen převážně jako doplněk stravy.

Vedlejší účinky glukosaminu


Vedlejších účinků je opravdu málo. U některých jedinců se může objevit problém s trávením, průjem, nevolnost ale jinak nic vážného. Samozřejmě při správné denní dávce. Vědecké studie dokázaly, že žádné velké vedlejší účinky se neprojevili u lidí kteří konzumovali více jak 3000mg glukosaminu denně.

Nežádoucí účinky se ale mohou objevit u lidí, kteří mají například cukrovku, jsou alergický na mořské plody a nebo trpí na astma.

Glukosamin se také nedoporučuje během těhotenství a kojení.

Doporučujeme však se zeptat vašeho ošetřujícího lékaře, jak správně dávkovat glukosamin.

Nejčastější otázky:

Jak se vám článek líbil?

Další odborné články:

Mandle, svačinka plá bílkovin

Ketomix – recenze a zkušenosti

TOP 7: nejlepší vitamín D na trhu – recenze

Důvěryhodné zdroje:

[1] Wikipedia CZ : Glukosamin

[2] Mayo Clinic: Glucosamine

[3] Healthyline.com: Does Glucosamine Work? Benefits, Dosage, and Side Effects

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.