MagazínZdraví

Jaký vliv má chlorella na cholesterol?

Chlorella je zelená jednobuněčná řasa, která je považována za superpotravinu díky svému bohatému obsahu vitamínů, minerálů, bílkovin a chlorofylu. Má mnoho prospěšných účinků na lidské zdraví, mezi něž patří i snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Chlorella a cholesterol

Cholesterol je tuková látka, která je nezbytná pro tvorbu buněčných membrán, hormonů a žlučových kyselin.

Existují dva typy cholesterolu:

  • HDL (high-density lipoprotein): který je považován za dobrý, protože odvádí přebytečný cholesterol z tepen do jater, kde je zpracován.
  • LDL (low-density lipoprotein): který je považován za špatný, protože se usazuje na stěnách tepen a způsobuje jejich zúžení a zvýšené riziko srdečních a cévních onemocnění.

Chlorella působí na hladinu cholesterolu několika způsoby:

  1. Obsahuje vlákninu, která napomáhá trávení a vylučování cholesterolu z těla.
  2. Obsahuje fytosteroly, které jsou rostlinné látky podobné strukturou cholesterolu, ale mají nižší kalorickou hodnotu. Fytosteroly snižují vstřebávání cholesterolu ve střevech a zvyšují jeho vylučování.
  3. Obsahuje niacin, který je vitamín skupiny B, který zvyšuje hladinu HDL a snižuje hladinu LDL.
  4. Obsahuje chlorofyl, který je zelené barvivo zodpovědné za fotosyntézu. Chlorofyl má antioxidační a protizánětlivé účinky, které chrání cévy před poškozením způsobeným oxidovaným cholesterolem.

Několik studií prokázalo, že užívání chlorelly může významně snížit hladinu celkového cholesterolu, LDL i triglyceridů, které jsou dalším typem tuků v krvi

Například v roce 2014 byla provedena metaanalýza 19 klinických studií, které zkoumaly vliv chlorelly na lipidový profil u lidí s vysokým cholesterolem, diabetem, obezitou nebo hypertenzí.

Výsledky ukázaly, že chlorella snížila hladinu celkového cholesterolu o 15,5 mg/dl, LDL o 11,1 mg/dl a triglyceridů o 20,3 mg/dl1.

Další studie z roku 2018 zjistila, že užívání chlorelly po dobu 12 týdnů snížilo hladinu celkového cholesterolu o 9,4 mg/dl, LDL o 12,6 mg/dl a triglyceridů o 25,6 mg/dl u pacientů s hyperlipidemií.

Chlorellu lze užívat jako doplněk stravy ve formě prášku, tablet nebo extraktu. Doporučená denní dávka se pohybuje od 2 do 5 gramů, což odpovídá asi jedné až dvěma čajovým lžičkám prášku.

Chlorellu je vhodné užívat společně s jídlem nebo pitím, aby se zlepšilo její vstřebávání a snížilo riziko nežádoucích účinků, jako jsou zažívací potíže, průjem, nevolnost nebo alergické reakce.

Neměli by jí užívat lidé, kteří jsou alergičtí na jód, mají autoimunitní onemocnění, berou léky na ředění krve nebo mají poruchy štítné žlázy, ani těhotné a kojící ženy, pokud nemají souhlas lékaře.

Žena v legínách se protahuje

Zdroje článku:

Effect of Chlorella supplementation on cardiovascular risk factors: A meta-analysis of randomized controlled trials – PubMed [online]. [cit. 02. 02. 2024]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29037431/

Impact of daily Chlorella consumption on serum lipid and carotenoid profiles in mildly hypercholesterolemic adults: a double-blinded, randomized, placebo-controlled study – PMC [online]. [cit. 02. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4066283/

ScienceDirect [online]. [cit. 02. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229922000243

Budeš dostávat obsahové novinky ze světa fitness a zdravé stravy.

Pro přihlášení k odběru vyplň následující údaje

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Nenechte si ujít naše články!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.